Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Bölgede, Füze savunma sisteminin olmadığı bir tek ülke, Türkiye!

AKP hükümetine sembolik jest olarak 2013’te ABD Gaziantep’e, Almanya Maraş’a, Hollanda Adana’ya sistemi kurmuştu.
New York Times’ın haberine göre Türk hükümeti sembolik jestin sona ermesine çok fena bozuldu. O anki hallerini Gazeteye konuşan ABD‘li yetkili şöyle açıklamış “Mosmor oldular

Suriye konusunda epey zamandır Recep Tayyip Erdoğan ile farklı düşüncelere sahip olan Obama yönetimi, AKP Hükümeti ve Recep Tayyip Erdoğan‘lı Türkiye’ye daha fazla jest yapma niyetinde değil.
Ki NATO da talep edilen Patriot sistemine gönülsüz onay vermişti. Patriot’ların geri alınma kararını ise NATO’nun Türkiye’ye uyarısı olarak yorumlanlayabiliriz.

Kürecik’teki radar 2011’de İsrail hesabına İran’ı dikizlemek için kurulduğundan ABD’nin füze savunma konseptindeki öncelikli hedef İran’dı, Suriye değil.
Elde ettiği bilgileri İsrail’le de paylaşan radar hala orada duruyor.
Tahran’la yapılan nükleer anlaşma yolunda giderse Kürecik’le bağlantılı tehdit değerlendirmeleri de değişebilir.

ABD, 22 Temmuz’daki İncirlik anlaşmasına kadar Türkiye‘den Patriot planının gizli tuttu.
İncirlik anlaşması yapılıyor ve IŞİD’e karşı İncirlik Üssü’nü açan mutabakattan daha bir ay geçmeden Patriot’ların çekileceği Türkiye Hükümetine söyleniyor.
Patriot’ların yazılımı yükseltilecek”, “Gerekirse bir hafta içinde tekrar Türkiye’ye gönderilecek” açıklaması yapılsa da Türkiye‘nin, Suriye cephesinde yaptıkları ve yapmayı planladıklarından kaynaklanan tehdit beklentileri başladı.

AKP yönetimi Suriye’de, rejim değiştirme adına 2011’den beri yürüttüğü vekâlet savaşının doğrudan tarafı haline geldi.
Tam da Ankara, Suriye’de fiili tampon bölgeye ABD kalkanı ararken Patriot‘ların çekilmesinin içerdiği siyasi anlamı görmek için Suriye üzerindeki akortsuzluğun boyutlarını hatırlamak gerekiyor.

Türkiye PKK’ye karşı operasyon yürütürken PKK’nin Suriye kolu olarak gördüğü YPG’yi hedef almayacak.
ABD, YPG ile ortak operasyonları sürdürecek. ABD, YPG ile koordinasyon ve istihbarat paylaşımını sürdürürken TürkiyePYD-YPG istihbarat havuzumuzda olamaz” diyor ama Ekim 2014’ten beri YPG var.
Kürtler de Fırat’ın batısına geçmeyecek yani Kürt koridoruna izin verilmeyecek.

Ahrar el Şam her ne kadar kendini makul ortak diye sunsa da özü itibariyle eski Kaidecilerin kurduğu cihadi selefi bir örgüttür.
Bu örgütün sahadaki en kritik müttefiki de Kaide’nin Suriye kolu Nusra’dır.
ABD’nin kendi topraklarına binlerce kilometre uzakta oynadığı oyun bu bölgeyi dizayn etme fırsatı sunarken Türkiye barut fıçılarını kendi evine yığıyor.

Daha önce Hollanda birliği Adana‘dan çekilmiş, yerine İspanyol birliği gelmişti.
Şimdi Almanya ve ABD Patriot’ları çekti!
Suriye‘ye S-300 Füzesi ve MİG-31 gönderen Rusya, İran’a da gönderme kararı aldı.
Dünya lideri sayesinde Bölgede, Füze savunma sisteminin olmadığı bir tek ülke, Türkiye ve erken seçimde olsa yine ben kalacağım diyor.
Şimdiden alışalım!
AKP sayesinde seçim süresi bundan sonra en uzun 6 ay!!!

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.