Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Brexit referandumu ile İngiltere’nin, AB’den ayrılacak olması “AB ordusu” sürecinin önünü açabilir mi?

AB Ordusu fikri, ilk olarak geçtiğimiz yıllarda Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker tarafından ortaya atılmıştı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker‘in bahsettiği AB ordusu Almanya-Fransa ve İngiltere ordularının katılımıyla kurulacak yeni ordu demekti. Ama ABD‘nin, AB içerisindeki savunucu İngiltere, AB’nin ilk günlerinden bu yana ortak ordu fikrinin karşısında olumsuz bir tutum sergiledi. Çünkü AB Ordusu demek, AB’nin, ABD’ye daha az bağımlı olması demektir. AB ordusu, ABD ordusunun yanında zayıf kalır. ABD‘nin, bu orduya karşı gelmesindeki amacı gelecekteki muhtemel alternatifleri bugünden engellemektir.

AB, Almanya-Fransa eksenine dayanan bir birliktir ve AB ordusu konusunda geriye Fransa-Almanya ikilisi kalıyor.

Brexit referandumu ile İngiltere, AB‘den önümüzdeki Mart ayında ayrılacak. Brexit referandumu sırasında AB’den ayrılması yönünde kampanya yürüten siyasetçiler seçmenin önüne AB Ordusu kurulacağı ve İngiltere’nin, güvenliğinin Brüksel merkezli bir ordunun eline bırakılamayacağı yönünde sözlerle gitmişti. İngiltere’nin AB’den ayrılmasının kesinleşmesi AB’yi güçlendirmiştir. AB böylece ABD’nin, etkisinden biraz daha uzaklaşmıştır.

AB‘nin, dış sınırlarının korunması gerekiyor’ diyen Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker‘ın fikri, geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ‘Avrupa ordusu kuralım‘ çağrısıyla yeniden gündeme geldi.

Fransa‘nın, başkenti Paris‘teki, I. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yıl dönümü etkinliğine 70 devletin temsilcileri katıldı. Kutlama arifesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa devletlerini Çin ve Rusya’dan hatta NATO içerisinde esas bir ortak olmasına rağmen ABD’den korunmak için bir “Avrupa ordusu” inşa etmeye çağırarak AB ikiye bölen bir açıklama yaptı.

Rusya‘nın AB ordusu’nda yer almayacağını bilen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin AB ordusunu savundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un gündeme getirdiği AB ordusu fikriyle ilgili, “Avrupa güçlü bir ekonomik oluşum ve ittifak. Bu nedenle üye ülkelerin savunma ve güvenlik alanlarında bağımsız ve egemen olma isteği çok doğal. Bunun çok taraflı dünyada olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum.” dedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘a yanıtı sert oldu. ABD Başkanı Donald Trump : “Macron, Avrupa’yı ABD, Çin ve Rusya’dan koruyacak bir ordu kurmaya çağırıyor. Bu, son derece aşağılayıcı bir çağrıdır. Belki de önce Avrupa, ABD’nin büyük ölçüde finanse ettiği NATO’ya olan borcunu ödemesi gerekiyor” dedi.

35 binden fazla ABD askeri Almanya’da konuşlanmış durumda olduğundan ABD’ye bağımlı olduğu bilinmesine rağmen Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen Salı günü Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada “Bir gün gerçek ve kapsamlı bir Avrupa ordusu ve Avrupa Güvenlik Konseyi inşa edebileceğimiz bir vizyon belirlemeliyiz. Bu sayede daha hızlı önemli kararlar alınabilir” açıklamasıyla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la aynı görüşü paylaşıyor görüntüsü verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in AB ordusu vizyonunu “çok uçuk” ifadesiyle nitelendiren Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld, mecliste yaptığı konuşmada, ülkesinin hükümetinin “AB ordusu” kurulmasına karşı olduğunu söyledi.

AB ordusu önerisini değerlendiren AKP‘li Ali Şahin : Bu Fikir küresel ölçekte bir dönüşümün yansıması. Avrupa kendisini eğer NATO bağlamında güvende hissetmezse ABD’nin bütün bölgeler üzerindeki baskısı Avrupa üzerinde de yoğunlaşarak devam edecek olursa bu fikir biraz daha güçlenir” dedi.

AKP’li Ali Şahin‘in açıklamasından Türkiye’nin, bu ordunun önemli bileşeni olmayı kabul ederek AB’ye katılabileceğini düşünenler olabilir. Türkiye’nin, AB ordusuna alınması kesinlikle söz konusu olmaz. ABD ve İngiltere, Türkiye’nin, AB üyesi olması gerektiğini yıllarca savundular, ABD‘nin, buradaki amacı AB içine ABD yandaşı yeni bir gücün girmesini sağlamaktı. Almanya ve Fransa ise buna yanaşmadılar. Türkiye’nin, ABD ile ilişkisinde bir oranda değişiklik olmasına rağmen Türkiye’nin, bir şekilde AB ordusunda yer alması yine gündem dışıdır.

Etki alanlarını arttırma uğruna devam eden AB ile ABD arasındaki çatışma Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yılı kutlamalarında da arasındaki farklılıkların daha bariz hale geldiği törenler oldu. AB birleşik bir yapı olarak görüldü ama henüz AB kimliği oluşmamıştır. AB Merkez Bankası AB devleti yönünde önemli adım olmuştu. AB ordusu da gerçekleşebildiği oranda bu yönde önemli bir adım olacaktır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.