Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Brexit sonrası yeni imkanlar bulan Türkiye, AB reform sayfasını yeniden açabilecek mi?

İngiltere‘nin, şiddetli karşı çıkmasına rağmen “Berlin Duvarı” 9 Kasım 1989’da yıkıldı ve iki Almanya’nın birleşmesi gerçekleşti. İki Almanya‘nın birleşmesi demek Almanya‘nın, güçlenmesi yani İngiltere‘nin, zayıflaması demekti. Başka bir açıdan da Almanya‘nın, (AB‘de, Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’u tek olarak düşünmek gerekir.) Rusya Federasyonu‘na yaklaşması demekti.

AB, henüz Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) olduğu zamanlarda İngiltere’nin, üyelik başvurusuna Fransa karşı çıkıyordu. Nedeni de ABD‘nin, uzantısı olmasıydı. AB içinde ABD yanlısı olarak bilinen İngiltere ve Polonya bulunur. Baltık ülkeleri (Estonya, Letonya, Litvanya) da vardır ama İngiltere ve Polonya, AB içindeki büyük ülkeler kapsamına girdikleri için tutumları önemlidir.

İngiltere‘nin Avrupa Birliği‘nden çıkması anlamına gelen Brexit‘in açılımı Britanya‘nın ilk iki harfi ile exit(çıkış) kelimesinin birleşmesidir.
İngiltere, halk oylamasıyla Brexit, ya da Avrupa Birliği’nden çıkış kararını aldı. Çıkış kararındaki en büyük neden de ABD ülkelerinden gelen ucuz iş gücü gösterildi. İngiliz işçiler özellikle Polanya‘dan gelen ucuz iş gücünü istemedi.

Londra, AB’nin finans merkeziydi. Brexit sonrası bankalar ve kredi kuruluşları artan oranda burasını terk edip AB ülkelerindeki (Özellikle Berlin, Paris ve Frankfurt) kentlere taşınıyorlar. AB denilince artık özellikle Almanya anlaşılır oldu. Almanya göç konusundaki tutumuyla Nazi geçmişinden kurtuldu ve Avrupa’nın en sevilen halkı duruma geldi.

AB’nin eksenini Almanya ile Fransa oluşturur. Brexit sonrası Ankara için de yeni imkanlar ortaya çıktı. ABD‘nin Türkiye‘ye aldığı yaptırım kararı sonrası Almanya ve Fransa‘dan destek gören Ankara, Brüksel ile yeniden çalışmaya hazır olduğu mesajını verdi. Reform Eylem Grubu (REG) üç yıllık aranın ardından toplandı, Türk bakanlar AB‘ye tam üyelik konusunda kararlı olunacağı vurgusu yaptı.

Geçmiş dönemlerde Türkiye‘nin, AB‘ye girmesini en çok İngiltere ve Polanya ile birlikte Baltık ülkeleri (Estonya, Letonya, Litvanya) istiyordu. Yani ABD istiyordu. Nedeni de Türkiye gibi büyük bir ülke sayesinde AB içindeki konumu güçlendirmek istemesiydi. 

Türkiye, AB reform sayfasını yeniden açabilmenin yollarını aramaya başladı. Ankara, önce AB‘nin özelliklerini ve içerideki güçler dengesi hakkındaki bilgisini yeniden güncelleyip ABD saldırılarına karşı Almanya ve Fransa ile dayanışma içinde olduktan sonra Avrupa‘nın değil de Türkiye‘nin, çıkarı ile yola çıkılırsa en doğru karar alınacaktır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.