Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Cenevre-2’de çözüm yerini belirsizliğe bırakıyor

Suriye’de yaşayan halkların hiçbirisinin masada olmadığı onlar adına bulunanların birçoğunun da halkları temsil etmediği halde, büyük umutların beklendiği Cenevre-2 Konferansındaki çözüm havası yerini belirsizliğe bırakıyor.

Rusya ve ABD’yi Suriye’de bir araya getiren neden, Uluslararası cihat hareketinin merkez üssü Afganistan’dan Suriye-Irak bölgesine kaymış olması, Radikal İslamcı Hareketlerin, Suriye’de önemli bir güç haline gelmeleridir.

İki yıl önce bölgesel krizin oluşması için özel politikalar geliştiren Kapitalist sistem güçlerinin düzenlediği bu konferansın amacı, Suriye eksenli bölgesel “Barış“ı sağlamak değil, dönemsel çıkarları için bir kısım ortak politikalarını “Barış” adı altında bölgeye dikte ettirmeye çalışmak, küresel sermayenin genel çıkarlarını tehdit etme noktasına gelen “Büyük Kriz“in önüne geçilmesidir.

Rusya ve ABD’nin Suriye’nin geleceğine dair farklı fikirlere sahip oldukları biliniyor. 

Ancak onları bugün bir araya getiren en önemli neden, Radikal İslamcı Hareketlerin, Suriye’de önemli bir güç haline gelmeleridir.

Sayıları yüz binlerle ifade edilen militanlarıyla uluslararası cihat hareketinin merkez üssü Afganistan’dan Suriye-Irak bölgesine kaymış bulunuyor.. 

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde İslamcı güçler için savaşın merkezi Suriye gözüküyor. Bu durum, bütün küresel güçler için son derece stratejik olan Körfez bölgesinde krizin en üst düzeye çıkmasıdır. Cenevre-2 Konferansının politik arka planlarından biride bu gelişmenin durdurulması çabasıdır.

Kapitalist sistem güçlerinin düzenlediği bu konferansın amacı, Suriye eksenli bölgesel “Barış“ı sağlamak değil, çok daha fazla derinleşecek olan ve küresel sermayenin genel çıkarlarını tehdit etme noktasına gelen ‘büyük’ krizin önüne geçilmesidir.

Yandaş medyanın Ahmet Davutoğlu’nu ön plana çıkarma çabalarına rağmen Cenevre’de en zor konumda Türkiye‘nin bulunması Cenevre-2’nin bütün planlarını alt üst etti.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.