Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Çözülen AKP-Cemaat iktidarı yerini, yeniden inşa dönemine bıraktı…

AKP-Cemaat arasındaki iktidar savaşı, AKP-Cemaat iktidarının tamamen çözülmesine neden olurken, yerini iktidarın çöküşüne değil de, iktidarın yeniden inşasında çok yönlü ve çok aktörlü bir siyasal rekabetin olacağı, yeni dönemin siyasal altyapısı içerisine kimin gireceğine dair daha geniş ölçekte ve daha fazla sayıdaki aktörler arasındaki mücadeleye bıraktı.

İktidar düzlemindeki AKP-Cemaat arasındaki savaşı AKP‘nin kazanmasına rağmen, birden fazla grup arasındaki ittifak ilişkilerinden doğacak olan yeni dönemin nasıl ve kimler tarafından inşa edileceğine dair, tüm diğer siyasal güçlerle savaşı sürüyor.
Recep Tayyip Erdoğan, kendisini çok güçlü gördüğü için, yolsuzluk soruşturma dosyalarını hem yargıda hem de mecliste kapatmak istemesine rağmen, dört bakanın “Yüce Divan“a sevk edilmesinde Bakanların, “seni satacağız” tehdidiyle istek ve taleplerine çaresizce bağlı kalmak zorunda kaldığı şantajda, ne kadar zayıf olduğunu belli etti ve Türkiye siyasetinin bir trajedisi haline geldiğini gösterdi.

AKP-Cemaat iktidarında Cemaati sistem dışına atan AKP, Milliyetçileri, Ulusalcı hareketleri, Ordu ve Kürtleri idare etmek zorunda kaldı.
Uzun bir süreden sonra ilk defa bir siyasal güç ihtimaline dönüşen CHP, Cemaatten Kürtlere kadar uzanan geniş ittifaklar alanı ile karşı karşıya.
AKP-Cemaat iktidarının iktidar katındaki çözülüş ve zayıflamasının ardından MHP, bütün o eski dönemleri yeniden ihya edebileceği ittifaklar tercihi ile şenlenmiş durumda.
HDP, Doğu‘daki gösterdiği siyasal varlığını, Haziran seçimlerinde göstereceği adaylarla, Batı’da bir tercihe dönüştürmeye çalışacak.

AKP hakikatı, AKP’liler nezdinde bile biterken, kendi tabanının manevi çöküşünü erteleyebilmek için güçlü kalmak zorunda olan Recep Tayyip Erdoğan‘ın, kendi tabanını bile inandıramadığı bir sürecin içine girdiği bir siyasal mücadelenin tam ortasındayız.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.