Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Almanya’da, en yüksek güvenlik önlemleri alınıyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, 28-29 Eylül tarihleri arasında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in davetlisi olarak Almanya’ya yapacağı üç günlük ziyaret programı büyük oranda netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hemen hemen netleşen programına göre 28 Eylül’de önce davetlisi olduğu Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ile görüşecek. Sonrasında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile iş yemeğinde bir araya gelecek.

Bu iş yemeğinin sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında götüreceği iş insanları ve Alman iş insanlarının bulunduğu bir buluşma gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinin ardından çok sayıda Alman iş insanından oluşan bir Alman heyetinin Türkiye’ye ziyareti gerçekleşecek. Büyük ihtimalle de bu yemekte gündeme gelecek olan yeni yatırım anlaşmalarının ön görüşmesi yapılacaktır.

Berlin’deki Adlon Hottel’de konaklayacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaretinin son gününde bir kez daha Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşecek. Erdoğan – Merkel görüşmesinde TCDD‘nin modernleştirilmesi ve hızlı tren konusunun konuşulacağı dillendiriliyor. TCDD‘nin yeni demiryolu projesinin 35 Milyar Euro karşılığında Siemens’e verilmesi konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya ziyareti 2002’deki Bush ziyaretinden bu yana en riskli ziyaret olarak tanımlanıyor. En yüksek güvenlik önlemleri alınan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a, ABD Başkanına, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya uygulanan güvenlik uygulanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Berlin ziyareti boyunca, özel eğitimli polisler ve keskin nişancıların da olduğu 5 bin polisin görev alması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçeceği güzergahtaki apartmanlarda yaşayanların, camlara çıkması yasaklanırken aynı güzergah üzerindeki bütün kanalizasyon kapakları lehimlenecek, yollar trafiğe kapalı olacak.

Almanya’nın, bütün eyaletlerinden gelen polisler olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya’ya yapacağı ziyarete tepki gösterenler hafta sonu Berlin, Bielefeld, Essen, Hamburg, Stuttgart, Düsseldorf ve Frankfurt kentlerinde protesto eylemleri düzenledi. Protesto eylemlerinde “Merkel hükümeti” de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, çağırdığı için eleştirildi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri bakanı Heiko Maas, geçenlerde birer açıklama yaptılar. Türkiye ekonomisinin sağlıklı gelişmesinin Almanya’nın stratejik çıkarına olduğunu belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel : “Türkiye ekonomisinin güçlü olmasını istiyoruz” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas‘da : “Türkiye büyük bir komşunun ötesinde, Almanya’nın da önemli bir partneridir” İki ülkenin de bu görüşmelerde çıkarları var. İki ülke de çıkarlarının gereğini doğal olarak yapacaktır.

Silah ihracatı ve teknoloji satılması çok kazançlıdır. Almanya dünyanın önemli silah ihracatçısı ülkelerinden birisidir, Türkiye de silah sanayisi ve ihracatı konusunda önemli adımlar atıyor. Alman silahlarına ve silah teknolojisine ihtiyaçları var.

Türkiye’nin, en büyük ihracatı Almanya’yadır. Türkiye, Almanya‘dan, yüksek miktarda ithalat da yapmaktadır. Almanya ile Türkiye arasında yoğun ticaret ve yatırım anlaşmaları olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, resmi ziyaretine yapılan bu tepkiler herhangi bir değişikliğe neden olmayacaktır.

Bu nedenle de Almanya’da yapılan/yapılacak olan protestoların bir şeyi değiştirmeyeceği bilinmesine rağmen hala protesto yapmak sadece boş hayaldir. Çünkü belki protestolar sonucunda protestonun konusu ile ilgili belki küçük kısıtlamalar yapılabilir ama esasta fazla bir şey değişmez.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.