Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Almanya ziyareti öncesi TCMB’nin, keskin bir faiz artışı yapması, ziyaretin önemini, daha da arttırdı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, 28-29 Eylül‘deki Almanya ziyareti öncesi TCMB, politika faizini %17,75’ten 6,25 baz puan artırarak %24’e yükseltti. Merkez Bankası doğru bir karar alarak üzerine düşeni yaptı.

Yaparken de siyasi kanada yapması gerekenler için zaman da yarattı. Siyasi kanat Orta vadeli programda yerli yabancı yatırımcıyı ikna edecek yada kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldıracak hamleler yapması gerekir.

TCMB‘nın faiz artışı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın açıklamaları Piyasalar için büyük bir moral oldu.

TCMB‘nin faiz artışı Ameliyattan önceki narkozdur. Ameliyat etmezlerse narkozun etkisi gider ve eski haline alır. Yada kalecinin kesin kaleye gidecek denilen topu çıkarması gibi. Ama daha maç bitmedi. Bu moralin devamının getirilmesi gerekiyor.

ABD, Almanya‘yı ticarette rakip olarak görüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye gibi ABD ile olan ilişkisini sorgulayan bir ülke halini alan Almanya‘ya, 28-29 Eylül tarihlerinde resmi ziyaret düzenleyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’yı, en son Temmuz 2017’de “G20 Zirvesi” kapsamında ziyaret etti. Şimdi ilk kez “Cumhurbaşkanı” olarak Almanya’yı ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Almanya ziyaretinin arka planında, üretimde bazı yeni anlaşmalara imza atılacağı biliniyor. Almanya – Türkiye arasında yapılacak görüşmelerde iki ülke arasında ticari ve asgari yatırımlarının koşulları da konuşulacaktır.

Yapacağı bu ziyareti fırsata çevirme niyetinde olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya ziyareti sonrası 100’e yakın iş insanlarından oluşan bir heyet Türkiye’ye gelecek. Bosch firması da Türkiye’de, yeni ve büyük bir yatırım yapacak. Bosch’u başka Alman firmaları da izleyecektir. Üretim hedefi sadece iç piyasanın ihtiyacıyla sınırlı değildir, ihracat da yapılacaktır…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.