Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Cumhurbaşkanlığı seçimi şartları, ne kadar eşit?

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı adaylığı nedeniyle görevinden istifa etmesi söz konusu değil” dedi.

Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,Cumhurbaşkanlığını devralacağı güne kadar Başbakanlığa devam etmesinde hiçbir yasal sakınca yoktur” dedi.

AKP Sözcüsü Hüseyin Çelik: “Başbakan istifa etmeyecek” dedi.

Yasal engel olmayabilir ama ahlaki ve hukuki engeller var.Dünyanın ahlaki değerleri olarak, tüm örneklerine bakın. Başbakan müstesna diye kanun çıkararak her şeyi kılıfına uydurmuşlar. Öncelikle aday olduğu için istifa ederek hak ve hukuka saygılı olduğunu göstermelidir

Başbakanın istifası sadece etik açısından değil, hukuki açıdan da gereklidir. Başbakan bir kamu görevlisidir. Kamu görevlileri Vali, Hakim, Savcı Öğretmen Nüfus memuruysa, görevini kötüye kullanabilir diye istifa edecek, Başbakan etmeyerek, hem Başbakan, hem de Cumhurbaşkanı adayı olarak miting yapacak. Başbakanlıktan istifa etmek yerine Devletin imkanlarını tepe tepe kullanacak.

Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı adaylığında, emrinde iki milyon silahlı güç ve devlet uçaklarıyla seçim çalışması yapması etik değildir. Kampanyasında devlet imkanlarından faydalanmamalıdır. Hukuki ve ahlaki olan Başbakan’ın istifa etmesidir. AKP‘de azcık siyasi ahlak olsa, Başbakan istifa eder ve Zırhını çıkararak, eşit şartlarda yarışırdı.

2011 yerel seçimlerinde kanuna aykırı olmamasına rağmen, ahlaki değil diye bakanlarını (Binali Yıldırım-Sadullah Ergin) Başkan adayı olduklarında, istifa ettiren Başbakana, Başbakan olarak seçime girmek ne kadar ahlaki?

Bağımsız bir şekilde kampanya yürütmek için, Cumhurbaşkanı adayı bir Başbakan istifa etmiyor. çünkü kazanamazsa, başbakanlığını devam ettirmek istiyor.  Bu şartlarda da bu seçim, seçim olmaz. olsa olsa tiyatro olur..

Belki de, hiçbir sıfatı olmayacağından korkan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı bir başkasına emanet ederek, DYP‘de yaşanan Tansu Çiller gerçeğine düşmekten korktuğu için, Başbakanlıktan istifa etmek istemiyordur.

Not; 1994’de Hüsamettin Cindoruk, Tansu Çiller için “Biz manken olarak vitrine koyduk. O kasaya oturdu” demişti…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.