Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Cumhuriyet, Krallık, Kraliçelik, İmparatorluk, Başkan-Yarı Başkanlık, ne istiyorsunuz?

Son günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin Başkanlıkla ilgili açıklaması kimileri tarafından doğru diyerek, kimileri tarafından da yanlış diyerek yine gündemi meşgul etmeye başladı. AKP ve MHP kanadından yapılan açıklamalara bakıldığında da “Türkiye’nin sorunu rejim sorunu” olarak algılandı. Türkiye‘nin, sorununun Rejim sorunu olduğunu zanneden bir Muhalefet partisinin ve onunda olduğu ülkemizi yöneten Hükümet kadrosunun olması, bizler için son derece içler acısı.

Dünyanın gelişmiş ülkelerini incelediğimizde bu ülkelerin Krallık, Kraliçelik, İmparatorluk, Başkan-Yarı Başkanlık ile yönetildiğini görüyoruz. Ülkenin etnik yapısına bağlı olarak birçoğu federal, bazısı değil. Yani bir ülkenin demokratik olması için ille de Başkanlık sistemi ile yönetilmesi gerekmiyor. O zaman gündemi meşgul eden Başkanlık sistemine karşı mıyız? Bu ülkede yaşayanlardan da destek istiyorsunuz. İyi de önce neye destek verdiğimizi bilmemiz gerekmez mi? Önce siz nasıl bir başkanlık istiyorsunuz? Tam -Yarı -Partili Cumhurbaşkanlığı ve sizin istediğiniz nasıl çözümler üretiyor, neler içeriyor?

Şu an istediğinizin ismi belli olmadığı için biz “Her Neyse” diyelim. Bu “Her Neyse“yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden neden yürütüyorsunuz? Tartışmaların merkezinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden yaptığınız bu tartışmanın sağlıklı olmadığını görmüyor musunuz? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün var ve yarın olmayacak. Peki o zaman ne olacak?

Velev ki istediğiniz “Her NeyseSuudi Arabistan gibi Şeriat’la, yani İslam Hukuku ile yönetilen bir sistem. İslam Coğrafyasında, şimdiye kadar yapılan darbe ve darbe girişimlerinde Suud’un olmadığı bir tane darbe yada darbe girişimi var mı? Yani İslam Hukukunun ismi var ama cismi hiç olmadı.

Hukukun üstünlüğü, insan hakları gibi Batı‘daki, Demokratik sistem mi istiyorsunuz? Batı ülkelerinin, ülkelerine sığınan mültecilere yönelik ilkel ve hukuk dışı davranışlarının insanlık utancına dönüşmüşlüğünü görmüyor musunuz? Ülkelerine sığınan mültecilere yönelik ilkel ve hukuk dışı davranan aynı Batı‘nın, bu insanların yurtlarından edilmesine yol açan Ortadoğu‘yu, cehenneme çeviren politikaları değil mi?

İstediğiniz ileri bir Demokrasi getirmek ve adı da “Her Neyse“yi, Anayasa ile beraber getirin, tartışalım. Tarışalım ki “yerli ve sivil mi? nasıl işliyor? hür ve adil mi? hukuki altyapısı için anayasa değişikliği gerekiyor mu? Halkın inanç ve değerleri ile uyumlu mu? Darbe ve darbe girişimini besliyor mu? Tekçi, tek tipçi mi olmayan mı? Irkçı niteleme ve ideolojik dayatmalardan uzak mı?” sonuçlarına varalım. Hükümet, Demokrasi ve sorunların çözümü konusunda ne düşündüğünü, ne yapmak istediğini açık biçimde bir bir sayarsa bu amaçla, parlamentoda anayasayı değiştirecek bir çoğunluğu elde etmek için halktan destek isteyebilir…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.