Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Darbenin olduğu Mali, Fransa için neden büyük bir önem taşıyor?

Mali, 67 yıl Fransa sömürgesinde kaldıktan sonra, Afrika, Asya, Latin Amerika ve Uzak Asya‘yı saran ulusal kurtuluş mücadelelerinin etkisi ve Fransa‘nın Avrupa merkezli politikalara yönelmesi sonucu 1960 yılında bağımsızlığını ilan etti.

1990’lı yılların sonundan itibaren altın üretimine başlayan Mali‘de, halen faaliyette 7 altın madeni bulunuyor. Şuan Mali, Güney Afrika ve Gana‘dan sonra Afrika kıtasının üçüncü büyük altın üreticisi konumunda. Uranyum potansiyelinin 5 bin ton civarında olduğu tahmin edilen Mali’nin, Bakır, mermer, alçıtaşı, kaolin, fosfat, lityum ve kaya tuzu gibi madenler yönünden de ciddi potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. Sahraaltı Afrika’nın petrol ve gaz kaynaklarının Batı ülkelerine ulaştırılması için stratejik bir hat üzerinde bulunan Mali‘nin aynı zamanda boksit, manganez ve demir cevheri açısından da zengin kaynaklara sahip olduğunu ifade ediliyor.

Afrika‘da Fransa‘ya bağlı koloni vergisi ödeyen 14 ülke var. Bunların hepsi 1960 sonrası bağımsızlıklarını ilan etmelerine rağmen yönetimleri Fransa‘ya bağlıdır. Fransa‘ya 1961 yılından itibaren koloni vergisi ödemekte olan Afrika ülkeleri; Benin, Burkina Faso, Guinea-Bissau, Ivory Coast, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Cameroon, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo-Brazzaville, Ekvatoryal Gine ve Gabon. Bu ülkelerin bütün devlet ihalelerinde öncelik Fransız şirketlerine verilir.

14 Afrika ülkesi ulusal rezervlerinin %85’ini Fransız Merkez Bankasına ödeyerek, Fransız Maliye Bakalığı’nın kontrolüne bırakırlar. Yaklaşık olarak 500 milyar dolar civarı olan bu paranın yattığı hesap üzerinde ödemeyi yapan ülkelerin hiç bir tasarrufları bulunmamaktadır. Her sene bu paranın %15’ini paraya ihtiyaçları olursa geri alabilirler. Daha fazlasına ihtiyaç duyacak olurlarsa Fransız bankalarından fahiş faiz ile borç alabilirler. Fransa‘da Euro kullanılmasına rağmen bu ülkelerin merkez banka sitemine bakıldığında Afrika Frankı dönüyor Afrika Frankı‘nın kontrolü de Fransızların elinde bulunuyor.

Fransa, operasyonel bir sürü devlet dışı organizasyonlar aracılığıyla her tarafta nükleer santrallerin, nükleer enerjilerin nasıl tehlikeli olduğu anlattırır.Ama Fransa‘nın dünyada 59 tane nükleer santrali bulunuyor. Bu nükleer santrallerin Uranyum ihtiyacını Fransız kolonisi olan Nijer ve Mali‘den geliyor

1991’de SSCB‘nin dağılmasıyla Türkiye, Kafkasya, Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu, Afrika‘daki mazlum Türk, Mazlum Müslüman kabilelerle iletişim kurarak geliştirdi ve yardım elini uzattı. Libya ve Doğu Akdeniz‘de, Fransa‘nın rahatsız olmasının nedeni Türkiye‘nin, Afrika hamleleridir. Türkiye‘nin, yardım elini uzattığı Afrika‘da, Afrika olmadan üçüncü dünya ülkesi haline geleceğini bilen Fransa‘nın, sömürdüğü ülkeler uyandı. Fransa, Afrika‘nın garantörünün Türkiye olacağını çok iyi biliyor ve bu nedenle Türkiye‘den, çok rahatsız.

Mali‘de, Türkiye‘nin, yardım elini uzattığı ülkelerden birisidir. Nasıl sömürüldüklerini anlayan halk uyandı. Uyanan halk yönetimlerden hoşnut değil ve Fransız kolonilerinden biri olmaya devam etmek istemiyorlar. Fakir ama özgür olmayı zengin köle olmaya tercih eden halk, Türkiye‘nin, özgürlüklerine kavuşmasında yardım elini uzatan dost olduğunu biliyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.