Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

DEAŞ lideri Bağdadi öldüyse örgüte ne olur?

Hiyerarşinin en üstündeyseniz, er ya da geç öldürülebilirsiniz demektir. Başında 25 milyon dolarlık bir ödül etiketi taşıyan DEAŞ lideri Ebu Bekir El Bağdadi‘nin sorumlu olduğu suçlar, farklı kıtalara yayılmıştı. Geçtiğimiz yıllarda sayısız defa öldüğü ilan edilen Bağdadi, ABD, Rusya, Türkiye, İran, Irak, Suriye, İngiltere, Fransa gibi ülkelerin ölüm listesindeydi ve öldürmek için birçok nedenleri de vardı.

 DEAŞ – El Kaide savaşında İran, El Kaide’yi destekliyor.
 ABD’nin Irak‘ı işgalinden sonra atadığı genel valisinin Irak ordusunu ve Baas Partisi’ni lağvetmesiyle konumlarını kaybederek ortada kalan Sünnilerin katılımıyla DEAŞ ortaya çıktı. Bağdadi, Irak’da, El Kaide içerisindeyken Sünni ayaklanması sonucu savaş tecrübesi olan çok sayıda Irak ordusu subayını da yanına alarak kendi örgütünü kurdu ve Şiileri katledilecek düşman olarak tanımlayarak halifeliğini ilan etti. El Kaide ise buna karşı çıkıyor. Devlet olarak örgütlenen DEAŞ ile örgüt olarak kalan El Kaide kadına bakış konusunda da ayrılıyor. El Kaide, kadın evde kalmalı derken DEAŞ, kadın savaşmalı da diyor.

 Afganistan‘da örgütlenen DEAŞ, önemli bir konuma sahip hale geldi ve El kaide ile çatıştığı için El Kaide eskisine göre zayıfladı. DEAŞ’ın bu önemli konumu sadece Afganistan‘da sınırlı da değil. Filipinler, Libya, Doğu Afrika’ya kadar yayıldı. Nijerya’da Boko Haram’da DEAŞ’a katılmıştı.

 Trump yönetimi Bağdadi‘nin, ölümünü kutlasa da Bagdadi’nin öldürülmesi önemli olmakla birlikte yersiz beklentilere yol açmış görünüyor. Çünkü sadece Irak ve Suriye‘de, 14 bin ilâ 18 bin civarında DEAŞ militanının hâlâ aktif olduğu değerlendiriliyor. DEAŞ’ın, en tepedeki komutanının öldürülmesi bu örgütün çözülmesi ve hatta bitmesi anlamına gelmez. ABD, 2011 yılında Usame Bin Ladin’in ölümünü de açıklamıştı ama bu ölüm örgütü pek etkilemedi denilebilir.

 İslamda Merkez gibi görünende güç varsa çoğunluk uyar. Güç zayıflayınca dağılmalar başlar. El Kaide yada DEAŞ gibi örgütler lider örgütleri olmadığı için lider öldüğünde yerine başkası geçer. İçinden yeni bir örgüt çıkmazsa genellikle büyük sarsıntı da yaşanmaz. Akdeniz üzerinden insan ticaretinden büyük para kazanan DEAŞ, belli bir zaman sonra Bağdadi’nin yerini kimin alacağını mutlaka açıklayacaktır. Hatta başka bir örgüt de ortaya çıkabilir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.