Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Deli Dumrul’un Osman Gazi Köprüsü…

Deli Dumrul‘un susuz derenin üzerine kurduğu köprüden “geçenden beş akçe, geçmeyenden on akçe” alması Türk halk kültüründe bir deyim haline dönüşmüş durumdadır. Bu ifadeye bazen şu şekilde de rastlanır: Geçenden otuz, geçmeyenden döverek kırk akçe

Hükümet İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıdan sonra bir günlük ‘yas’ ilân etmişti. Yas tutmak önemli değilmiş gibi Osman Gazi Köprüsü açılışını bazılarımızın göbek atarak, selfie paylaşarak kutladığına tanık olduk ve Osman Gazi Köprüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle hizmete açıldı.

Teröre karşı mücadelenin başarı kazanabilmesi için her şeyden önce terör belâsına birlikte ve benzer tepkiler vermek gerekir.  Neyse, sağduyulu Batılılar da var ki İstanbul Atatürk Havalimanı saldırısı üzerine dünyadan Türkiye‘ye dayanışma mesajları çeşitli biçimlerle sürdü.
Kanada’da Federal Parlamento binasındaki Kanada bayrağı, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıda yaşamını yitirenler için yarıya indirildi.
Fransa‘nın başkenti Paris‘teki Eyfel Kulesi de ay-yıldız yansıtılarak kırmızı beyaz renklerle ışıklandırıldı.

Osman Gazi Köprüsü’nün maliyeti yaklaşık 1 Milyon Dolar civarında. Yapımına harcanan bu paranın tamamı aralarında Halkbank ve Vakıflar Bankası gibi devlet bankalarının da olduğu dokuz bankadan AKP‘nin verdiği gelir garantisi karşılığı kredi olarak temin edilmiş ve müteahhidin (yüklenicinin) cebinden hiç para çıkmamıştır.
Köprü dahil 12 km otoyol geçiş ücreti 35 USD + KDV’dir.
AKP iktidarı tarafından yükleniciye verilen araç geçiş garantisi günlük 40.000 araç.
Şu anda İstanbul‘da iki köprüden Anadolu istikametine geçen araç sayısı günde ortalama 200.000 araç.
Sizce, bunların kaçı Bursa-İzmir istikametine gitmektedir?
KDV hariç Osman Gazi Köprüsü’nün günlük gelir garantisi 1.400.000 USD, yıllık gelir garantisi ise 511.000.000 USD’dir.
Araç geçerse geçenler, geçmezse bütçeden yükleniciye ödenecektir.
Bu ödemeler her gün 15 Temmuz 2035 tarihine kadar taahhüt edilmiştir.
Bu tarihe kadar toplam KDV hariç en az 9 milyar 709 milyon USD para yüklenicinin kasasına girecektir.
Yüklenici cebinden hiç para koymadan 2035 yılına kadar her sene 511 milyon USD parayı kasasına koyacaktır.

2016 yılının ilk 3 ayında Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm köprü ve otoyollardan elde ettiği gelir 288 milyon 600 bin TL. KDV‘sini çıkardığımızda mevcut köprü ve otoyollarımızın yıllık geliri 340 milyon USD civarında.
Devletimizin sahip olduğu iki Boğaziçi Köprüsü ve tüm otoyollar Osman Gazi köprüsü‘nden % 35 daha az para getirmektedir.
Ve gözüken odur ki Osman Gazi Köprüsü’nden garanti edilen ücretle bu kadar araç geçmesi mümkün olmadığından tüm köprü ve otoyol gelirlerimiz yükleniciye ödenecektir.

Osman Gazi Köprüsü, Katma Değer Vergisi’ndeki (KDV) 10 puanlık indirime rağmen kilometre başına dünyanın en pahalı geçiş ücretiyle tartışma meydana getirdi.

Danimarka‘daki Öresund Köprüsü 8 km uzunluğunda ve 145 TL geçiş ücretine sahip. 2000 yılında açılan köprünün kilometre başı geçiş ücreti ise 18 TL.
Japonya‘nın Akashi Köprüsü 3.9 km uzunluğunda kilometre başı ücret 17 TL.
İngiltere‘nin Severn Köprüsü 1.6 km uzunluğunda. Köprünün geçiş ücreti 25 TL. Kilometre başı ücret 16 TL.
2.4 km uzunluğundaki Fransa‘nın Millau Viyadüğü’nün geçiş ücreti 23 TL. Bu köprünün kilometre başına geçiş ücreti 10 TL. Bu köprü, 2004 yılından beri faaliyette bulunuyor.
ABD‘nin Verrazona Narrows‘u ise 4.1 kilometre. 1964’ten beri hizmet veren köprüden geçmek için 46 TL ücret alınıyor. Bu da kilometre başına 11 TL anlamına geliyor.
Benzer köprüler içinde en uzunu ise Kanada‘da yer alıyor.Confederation Köprüsü, 12.9 kilometre uzunluğunda ve 1997’de açıldı. Köprünün geçiş ücreti 103 TL. Kilometre başına ücret ise sadece 8 TL.

Cengiz, Kolin, Limak, Makyol ve Kalyon inşaat’ın her gün 3 dolardan 135 BİN aracı garanti altına alınıyor. Bu 5 şirketin 3. Köprüden günlük gelir garantisi 1.400.000 USD, yıllık gelir garantisi ise 511.000.000 USD’dir.. Mehmet Cengiz laf olsun diye “Milletin A…. koyacağız” demedi. 15 Temmuz 2035’e kadar KDV hariç en az 9 milyar 709 milyon USD para bu şirketlerin kasasına girecektir. 14 Yıl 9 ay da baya baya “Milletin A…. koyacaklar

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.