Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Devlet, Yerli Üretimi Artırmaya İthal Ürünlere “Gümrük Vergisi” Uygulayarak Başlayabilir.

Gümrük vergisi nedir?
Gümrük vergisi, dış ticaret yapan iki veya daha fazla ülke arasında ve hizmetlerin ülkeye girişlerinde o ülke ekonomisinin aldığı vergidir. Bir ülke başka ülkeye ihracat yaptığında karşı ülke malın ülkeye girişinde gümrük vergisi adında belli oranlarda ve mal çeşidine göre çeşitlenmiş para alır.

Yani ithal ürüne uygulanan gümrük vergisi ürünün talebini fiyat artışı nedeniyle düşürür. İthal ürünün fiyatı yükseldiği için yerli mal üreticisi ürünün piyasa arzını artırır. Belki belirli bir süre ürünün fiyatı, arz artışı ve talep düşüşü sebebiyle azalır. Ama şuan ihraç edilen ürünün üretimine göre ithal edilen ürününün üretimini artırmak gelecekte toplumun refah düzeyine daha yüksek sevilere taşır. Ürüne kota uygulanmaktansa Gümrük vergisi uygulaması ülke için daha yararlı.

Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Hasan Çatkaya : “Türkiye’de muz üretimi 10 yıl önce 50 bin tonken şu anda 500 bin tona kadar yükselmiştir. 10 yılda muz üretimi 10 kat artmıştır.” (23 Eyl 2019)

Neden 10 yılda üretim 10 kat artı? Çünkü devlet ithal muzun gümrük vergisini artırdı. Beraberinde bu konuda bir tehlike de bizi bekliyor. Üretebileceğimiz diğer ürünleri ithal etmemek yerli üretimlerini artırmak için diğer ürünlere de gümrük vergisi uygulanmazsa bütün herkes muz üretmeye devam eder ve muz çiftçisi batma ile karşı karşıya gelir. Latin Amerika ülkelerinin büyük açmazı tek ürüne dayanan ekonomileridir. Venezüella : Petrol Bolivya : Değişik hammaddelerin ihracatı

Türk sanayisinin gelişmesi için KOBİ’lerin ürettikleri ürünlerinin hammaddesinde uygulanan gümrük vergileri sıfırlandı. Bu güzel bir gelişme ama KOBİ‘lerin ürettikleri ürünlerinin ithal ürünlerine Gümrük vergisi uygulanmazsa KOBİ’ler ürünlerini nasıl ve kime satacak? İthal elektronik cihazlara gümrük vergi konması gerekir. Sadece ülkenin telefon ithalatına ödediği 24 milyar dolar gibi bir rakam. İthal telefona ödenen paranın yarısının yerli telefona ödendiğini düşünün.

Bazı kesimler Gümrük vergisi uygulanmasında devlete ekstra para geldi diye seviniyor. Oysa yerli üretimin desteklenmesi gerekir. Devlet yerli ürünlerin üretiminde ve satışında vergi indirimi yapabilir. Sonrasında da ilk önce devlet kurumlarında çalışanlarına yerli ürün kullanma mecburiyeti getirebilir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.