Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Diyarbakır’daki saldırılarda katledilenlerden “Börü” soyadına dikkat!!!

Diyarbakır’da Kobani odaklı eylemlerde düzenlenen olaylarda, bir grubun saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden 12 kişiden Yasin Börü (16), Hasan Gökgöz (26) ve Hüseyin Dakak (19), bir dernek tarafından hazırlanan kurban eti paketlerini yoksullara dağıtırken PKK’lı olduğu iddia edilen bir grubun saldırısına uğramış, otopsi raporu ile 3 gencin işkence gördükleri belgelenmişti.

Bir vatandaşın cep telefonu ile Bağlar ilçesi Cengizler Caddesi Yoğurt Pazarı karşısındaki binanın önünde çektiği görüntüde, yüzleri kapalı kişiler, bir kişiyi binadan yerde sürükleyerek çıkarıyor, yerdeki diğer kişilerin kafasına satır ve sopalarla vuruluyordu.

PKK yanlılarını sokak ortasında Takarof marka silahlarla öldüren Hizbullah’ın 1990’lı yıllarda Güneydoğu, Bingöl’deki örgütlenmesini, Yamaç aşiretine mensup Elaltuntaş, Elaltunteri, Elaltunkara ve Börü aileleri üzerinden gerçekleştirdi.

Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu’na manevi bağlılığının göstergesi olarak soyadını Velioğlu olarak değiştiren Şevket Börü’ün akrabası olan Yamaç aşiretine mensup Yasin Börü tesadüfen mi hedef seçildi?

Hizbullah kurucusu bir isimle aynı soyadını taşıyan 16 yaşındaki Yasin Börü, 24 Ocak 2001’de aynı örgüt tarafından şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okan’ın adını taşıyan lisede eğitim görüyordu ve bir dönem Hizbullah’ın savaştığı PKK’lılarca katledilmişti. Hem de IŞİD militanı diye suçlanarak!..

PKK ile Hizbullah arasında 20 yıl önce yaşanan çatışmalarda yapılan saldırıların hiç birisi IŞİD eylemlerini aratmayan bu vahşet kadar korku yaratmamış, bu katliam kadar öfke ve dehşet içermiyordu. Diyarbakur‘da katledilenlerin katledilmesi yöntemi korku yaratırken, insanlık yerde sürünüyordu.

PKK ile Hizbullah arasında 20 yıl önce soğumaya bırakılan gerginliğin, IŞİD’in Kobani’deki katliamı bahane edilerek, yine IŞİD’in vahşet yöntemlerini aratmayan bir kılıkta geri dönmesi hiç de iyiye alamet değil…

PKK, bölgede kendi görüşü alınmadan ve taraf kabul edilmeden çözüm sürecinin yürümeyeceğini iddia eden, Hizbullah’a mı yönelme hazırlığında?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.