Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Dolar kurunda neler oluyor?

Türk Lirası karşısında Ağustos 2018’de, 7.20 seviyesini gören Dolar, haftayı 5.2085 ile kapattı. Türk Lirası karşısında düşen dolar kuru Türkiye ekonomisinde beklenen reel iyimserliğe dayanıyor mu? Dayanmıyor ve Ekonomimiz çok güçlü değilse Dolar kuru neden düşüyor?

Bunu anlamak için FED‘in, (ABD Merkez Bankası) faiz artırımlarına neden ara verdiğini incelemek gerekir.

Son açıklamada FED‘in politika faizinde değişikliğe gitmediğini açıklayan ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell : “Faiz artırmaya yönelik konu kısmen zayıfladı. Biz para politikasında duruşumuzun şu anda uygun olduğunu düşünüyoruz. Ülke ekonomisini en iyi şekilde desteklemenin yolu faiz konusunda sabırlı olmaktan geçiyor” dedi. FED kararı öncesi 5,2679 olan Dolar/TL ipinin çekilmesiyle haftayı 5.2085 ile kapattı. ABD Merkez Bankası (FED) faiz artırmak bir yana bir de indirime giderse, Dolar/TL, 5 liranın altını da görebilir.

2018 sonlarına doğru ABD ve AB ülkelerinde 2019’da üç defa faiz artırımı olur gözüyle bakılıyordu. Nasıl oluyor da Dolar/TL ABD‘nin atacağı adımlara ve Trump‘ın yapacağı açıklamalara bağlı oluyor?

Şimdiye kadar dünyada üç defa “Küresel Kriz” oluyor. (1873, 1929, 2008) 2008’de Lehman Brothers gibi dev yatırım bankasının batmasına neden olan Küresel krizinin 1929 benzeri buhrana dönüşmemesi için ABD ve AB Merkez Bankaları yeni bir parasal genişleme programını başlatarak faizler reel olarak 0’a kadar indirdi. Yani bankadaki para, vade sonunda enflasyon karşısında eriyordu.

ABD ve AB ülkelerindeki paraların yüksek faiz veren Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere akın etmesinin nedeni buydu. ABD ve AB ülkelerinde yorulmadan para kazanan Küresel Sermaye parasının eridiğini erken gördü ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere gelerek yine kazanmaya devam etti. Türkiye’ye gelen para da TL cinsinden bir şekilde yatırıma dönüştü ve TL’nin talebi artı. Talebi artınca da değeri arttı. Küresel kriz tehdidi geçince ABD ve AB ülkeleri Merkez Bankaları parasal genişlemeyi bitirdi ve faizleri tekrar yükseltti. FED, her yıl 3-4 kez faiz artırımına gidince de Türkiye‘ye gelen sermaye geri döndü.

Sakın kendimizi durduk yere zengin olduk zannetmeyelim. 2019’da, FED‘in üç defa faiz artırımı olur gözüyle bakılıyor ve küresel sermayenin geri dönmesinin devam etmesi bekleniyordu. Doların düşmesinin sebebi işte FED‘in faiz artırımına ara vermesi. Yani Dolar/TL’nin inmesi de çıkması da FED‘in faiz politikasındaki değişimden kaynaklanıyor.

Piyasa ekonomisinin temel modeli : Bir ürün için talep ne kadar fazla olursa, arz miktarı talep miktarını geçene kadar, fiyatın o kadar yüksek olacağını ileri sürer. Arz talebi geçerse miktar ve fiyat arasındaki denge oluşuncaya kadar fiyat düşer…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.