Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Donald Trump, Global Faşist mi Milliyetçi mi?

Bu yılın Kasım ayında ABD başkanlık seçimleri var ve bizim hiç ilgimizi çekmiyordu . Bunun nedeni de Ortadoğu‘da yaşanan ve bizim ülkemize yansıyan sorunlar.

ABD Başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı genetik olarak üstün insan olduğunu iddia eden Donald Trump

Son dönemde yaptığı açıklamalarla gündemden bir türlü düşmeyen Donald Trump, kimilerine göre Global Faşist, kimilerine göre de Milliyetçi. Aşırı sağın mağdur ve mazlum söylemi Donald Trump Milliyetçilikle popülizmi harmanlayarak; mevcut düzene kızgın, ABD kapitalizminin mağduru olan kitlelere sesleniyor.

Her ülkenin milli bir sembolü vardır. ABD‘nin de meşhur “ABD Kartalı“, Milliyetçi bir sembol olarak hemen her ABD‘linin sığındığı bir figür. Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Donald Trump da bu figürün cazibesinden faydalanmak isteyenlerin başında geliyor.

Donald Trump, Müslümanlara, Meksikalılara, (Meksikalı göçmeni ülkeden sürmeyi ve ABD-Meksika sınırına duvar örmeyi iddia ediyor) siyahlara ve kadınlara düşman. Müslümanların ülkeye girişini yasaklayacağını ve ABD’deki bütün Camileri kapatıp, bütün Müslümanları fişlemeyi vaat ediyor.

Donald Trump, Milliyetçi söylemleri ile Çin ve Japonya‘yı da hedef alıyor.   “Artık zafer kazanmıyoruz. En son kimi dövdük? İkili ticarette Çin bizi öldürüyor. Ben Çin’i sürekli döveceğim”  Japonya’ya karşı da benzer bir tutum içinde: “Japonlar buraya milyonlarca otomobil satıyor. Tokyo’da bir Chevrolet’i en son ne zaman gördünüz? Bizi sürekli dövüyorlar.”

ABD Başkanlık Seçimlerinde FETÖ/PDY’nin seçim kampanyasına yardım yaptığı Demokratik Parti‘nin adayı Hillary Clinton ve taraftarlarının seçim ile ilgili hiç heyecanı yok! Bu negatif durum Donald Trump‘un oylarının seçime kadar daha da yükseleceğini gösteriyor.

Günümüz dünyasında bunca savaş, terör, açlık ve göç varsa baş sorumlusu kapitalist-emperyalist sistemdir. Bu sistem egoist, sömürücü ve acımasızdır. Donald Trump’ı sahneye çıkaran ise sorun çözemeyen, aksine dünyaya sorun eken bu sistemin kendisidir…

Koministler Dünyanın çoğu ülkesinde Milliyetçidir. Bazı yerler istisnadır. Doğu Almanya ve bizim ülkemiz. Türkiye’deki Koministlerin Milliyetçi olmama nedeni de ülkemizin Kozmopolit olmasıdır…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.