Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Dünya barışını öksüz bırakan “Nelson Mandela”

Hakkında çok şey izledik ve okuduk. 

Spartaküs’ün torunlarından, 

Muktedire biat etmeyen,

Güney Afrika’nın birleştirici gücü,

Sömürgeciliğe ve şiddete karşı direnişin simgelerinden,

Siyasi duruşu toplumu bölen rövanşist liderler için ibretlik,

İnsanlığın onuru, iradenin ve kararlılığın sembolü,

Irkçılıkların – ayrımcıların kabusu,

Barışı yazarak, bedelini ödeyerek, çok zor bir ömür karşılığı evrensel bir takdirdir Nelson Mandella

Ülkesi için çileli ama onurlu bir hayatı tercih etmiş, ırk ayrımına karşı insan olmanın onurunu savunduğu için 18 yıl bir hücrede tek başına kaldı ama davasından vazgeçmedi. Boyun eğmedi. Ardından Afrikalı beyazlar için asla onlardan nefret etmedim diyerek kendisine ve halkına yapılan zulme karsı merhameti hiç unutulmayacak kadar büyüktü. Irkçılığı bir utanç olarak tarihe gömdü. Herkesi kucakladı, hiç kimseye kin tutmadı. Siyah olmanın beyaz olmak kadar insan demek olduğunun mücadelesini verdiği için. yüzündeki hüzün ve gülümsemenin birlikteliği daha fazlasını anlatıyordu. Mendela gibi efsanevi bir liderin yaşamış olması insanlık için büyük bir kazançtır..İnsanlık için yaptıkları mücadelesi halklara hepimiz için ışık olacaktır. Gelip geçecek yüzyıllar onu daha da büyütecek insanlık tarihinde oynadığı rolü daha da iyi gösterecek. Geriye, insan hakları için mücadele etmiş bir isim bıraktı.

Utanmadan yaşamak kadar büyük bir özgürlük yok. 13 yıl tecrit 27 yıllık hapis ve yargılandığı ülkesin de özgürlüğe kavuştuğu gün emin adımlarla devlet başkanıydı. Direnişin, ırkçılığa karşı özgürlük ve eşitlik mücadelesinin tarihsel simgesi özgürlük tutkusunun neleri alt edebileceğini bize kanıtlayan liderden birisidir. Kinden arınmış bir insandı. İnanmışlık, insan hakları ve özgürlük mücadelesiyle daima ezilenlerin yanında olan Mandela dünyamıza derin iz bırakmışlardan oldu. Ardında özgürlüğe adanmış bir hayat bir direnişin ve zaferin adı olarak tarihe geçti. 2008’de ABD terör listesinden çıkan Mandala’yı “Barışın ve hoşgörünün kahramanı” diyerek insanlık kalbinde ve vicdanında yaşatacak. Adı hep mücadele ve başarı ile anılacak. 

Renklerin, işçilerin, siyahların, suyun, fidanların, başı sağolsun. Halkına bir ülkeden fazlasını verip Ölürken Mandela gibi düşmanlarının bile saygısını kazanarak ölmek de var, dostlarının kalbini kırıp hesapları mahşere bırakarak ölmek de.  Afrika’nın babası, insanlığın özgürlük anıtı Direnişçi, hümanist çizgisi bizlere örnek olsun.

Savaşmadan zaferin mümkün olabileceğini dünyaya kanıtlayan az sayıdaki adamlardandı Yürüttüğü insan hakları ve özgürlük mücadelesiyle tüm dünyaya örnek olmuş ezenin ezilen kadar sistem kölesi olduğunu ve özgürleştirilmesi gerektiğini düşünecek kadar kinden arınmış bir insandı.

Nelson Mandela‘nın, yaşarken başardıklarını düşünüyorum. Evet, umut var bir halk önderi olarak verdiği mücadele, direniş ve gerçekleştirdiği barışla tüm ezilen halklar için umut oldu.

Darbecilerin ihdas ettiği, 1992’de Uluslararası Atatürk Barış Ödülü’nü bir önceki yıl 12 Eylül 1980 Darbesi’ni yapan Kenan Evren‘e verildiği için reddetmişti. Ödülü almadığı için “Çirkin Afrikalı” manşetini atan Hürriyet bugünkü manşetinde “ırkçılıkla mücadeleye adanmış bir ömür” demiş.  (ırkçı derken, Hürriyeti kastettiğini, Hürriyet anlamamış sanırım!)

Öcalan-Mandela benzetmesi ucuz bir propaganda çünkü Öcalan’dan Mandela çıkmaz,  Mandela`nın serbest olduğu dönemde hiç sivil kayıp yokken Öcalan 30 bin sivili katletti.

Türkiye Mandela’nın cenazesine en üst düzeyde katılmalı. 

“Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok. Ruhunuzu satmayın yeter’. 
……………………………………………………………………..……………………….Nelson Mandella

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.