Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Dünya değişirken liderler de değişiyor…

Almanya‘nın önemli eyaletlerinden Hessen‘de, yapılan Federal Parlamento seçimlerinden Angela Merkel‘in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) sandıktan birinci parti olarak çıkmasına rağmen, oy kaybına uğradı. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) gibi koalisyon ortağı SPD‘de oy kaybına uğrarken AfD ise oylarını artırdı. Bavyera eyaletinde olduğu gibi Hessen’de de seçimlerin kazanan Yeşiller ve ilk kez eyalet parlamentosuna giren AfD oldu. 18 yıldır CDU‘un liderliğini yapan Merkel, CDU‘nun liderliği için yeniden aday olmayacağını ve Aralık ayında Hamburg’da düzenlenecek olan parti kongresinde yeniden başkanlığa aday olmayacağını duyurdu.

Hessen eyalet seçimlerinde CDU %10 oy kaybetti. Ama Merkel‘in çekilme kararını sadece buna bağlamak doğru olmaz. Çekilmesi mutlaka parti yapısıyla da ilgilidir. Sorun liderin çekilmesi ya da liderliği bırakmak zorunda bırakılması değildir. Parti bir mekanizmadır ve liderin arkasından gelecek alternatifinin hazırlanması gerekir. Hatta lider olarak açıklanmadan aradaki yıllarda başka alternatifler de olabilir ve bunların bir bölümü geriye itilir, bir bölümü de kendileri kaybeder.

Şunu da belirtmek gerekir, Merkel’in aldığı kararı Türkiye‘deki liderlerden hangisi alabilir?

Bizde bir gelenek istemesek de uygulanıyor. Merkel‘in konumunda bulunan birisinin politik sorumluluğu kademeli olarak bırakması düşünülemez. Bizdeki gelenekte kabul görecek bir alternatif hazırlanmaz. Alternatif olabileceklerin hepsinin ayağı kaydırılır. Sonra da başka kimse yok denilir. Parti liderinden sonra felaketin ortaya çıkacağı ve kaos başlayacağı için başkan, ölünceye kadar başkan kalması için zorlanır. İktidar ve muhalefet olarak lider toplumu olduğumuz için lider değişse de örgütün kendini yenilemesi mümkün olmaz. Oysa lidere değil, liderin icraatlarına bakılması gerekir.

Putin, 1999-2000’de Başbakan oldu. Erdoğan, 2003’te Başbakan oldu. Merkel, 2005’te Başbakan oldu.

Merkel‘in açıklaması sadece Almanya‘yı ilgilendirmiyor. Merkel‘in açıklaması Domino etkisi yapabilir. Dünya Çin merkezli kurulurken dünyada bir geçiş süreci mi hazırlanıyor? Bu hazırlığın son aşamasına mı gelindi? Eğer böyleyse Mart 2019 yerel seçimleri herhangi bir seçim olmaz. İktidar ve muhalefet için hayat memat meselesi olur.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.