Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Dünya Ekonomisinin %50’i kara para da olsa Devletin adamı Ahlaki olmalı…

Mahmud Ahmedinejad, 2005’te Cumhurbaşkanı olduktan sonra İran’ın nükleer programını tekrar aktif hale getirdi ve denetime açmadığı program yüzünden başta ABD, 2006’dan sonra İran’a katı bir yaptırım rejimi uygulamaya başladı.

Mahmud Ahmedinejad, ve ekibi Uluslararası yaptırımlardan darbe yiyen İran Ekonomisini rahatlatmak amacı ile İran’ın petrol ve doğal gazını satmak ve İran Merkez Bankası’nın, para hareketlerini sağlamak için Uluslararası yaptırımları aşındıracak yollar bulmaya çalıştı.

Ticari ilişkilerde yani Banka aracılığıyla Dolar EFT yaptığınızda ABD Merkez Bankası (FED) üzerinden, Euro Avrupa üzerinden olur. ABD‘nin, İran‘a uyguladığı Ambargoyu İran, Mahmud Ahmedinejad‘in Cumhurbaşkanlığı zamanında delmek için %15 komisyon ile ticaret yapmasına eli mahkum oldu. İran, Ambargo uygulanan bir ülke olduğu için gıda hariç, para transferi yapamıyor, mesela krom ve çelik alacağı zaman Dolar gönderemiyordu. ABD, İran‘a ambargo uyguladığı için Dolar işlemi yapamayan İran, ticaretini Altın ticareti adı altında yapıyordu.

Bütün Dünyada her devletin, bulaşmak istemediği, pis, ama karlı işleri için üçüncü şahısları bulunur. İran‘da, Babek Zencani ve Reza Zarrab üzerinden 100 milyarlarca dolarlık devasa bir kayıt dışı ekonomi yarattı.

ABD, İran’a yönelik izlenen petrol-doğal Gaz ambargosunun Türkiye tarafından ihlal edildiğini biliyordu ancak dönemsel dengeler nedeniyle sessiz kaldı. Türkiye ekonomisi bakımından son derece önemli olan bu para akışı, ABD’nin, Türkiye’ye, biçtiği rol bakımından görmezlikten gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Mahmud Ahmedinejad ile 2007-2012 yılları arasında izlediği politika da ABD’nin bölgesel çıkarlarıyla çelişmeye başladı.

Ortada kayıt dışı Ekonomi olunca bölge ülkelerini rüşvet bataklığına sürükledi. Sadece Bölge ülkeleri ile kalmadı ve başta DEAŞ olmak üzere yasa dışı örgütler de faydalandı. Kayıt dışı Ekonominin kaymağını yiyen DEAŞ, hem ABD‘nin, kontrolünden çıktı hem de ABD ve İran‘ın uluslararası güvenliğini tehdit eder duruma geldi. Kendi kendilerine zarar verdiklerini gören başta ABD ve İran, masaya oturarak bir uzlaşmaya karar verdiler.

Bir ülkenin Uluslararası Politikası değiştiği zaman, mevcut Ülke Politikacının da değişmesi gerekir. Mahmud Ahmedinejad‘ın Cumhurbaşkanlığı döneminde,ABD‘nin, Bölgede kayıt altına alamadığı Paraları Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı olduktan sonra kayıt altına alabilmek için hazırlıklarına başladı.

Süreç değişmeye başlayınca İran, ticari işlerini yeniden yasal zemine çekme yollarını ararken kullandıkları karanlık adamlara da ihtiyaç duymadı ve Mahmud Ahmedinejad‘ın bölgedeki ekibi yavaş yavaş silindi.

FBI, İran istihbaratı ile yakın ilişkisi olan Reza Zarrab ile Mahkemede tanıklık yapması için anlaşma yaparak ABD‘ye götürdü. FBI‘ın Reza Zarrab‘ı ABD’ye götürmesinin amacı Babek Zencani‘nin Türkiye’deki İran’ın kayıt dışı paralarını kurtarmak istemesi. ABD‘nin, amacı Babek Zencani’nin, Türkiye‘deki, paralarını kurtarmak olunca ABD, ile İran istedikleri adamları karşılıklı değişebilir.

ABD‘nin, BM kararı olmadan tek taraflı aldığı İran‘a ambargo kararı üzerinden Türkiye, ABD‘nin eyaleti gibi Ambargoyu delmek suçundan Türk vatandaşlarını yargılamak istiyor. ABD yasaları ABD‘yi bağlar. Türkiye‘nin yasası da Türkiye‘yi bağlar. ABD, ABD yasaları ile Türkiye‘den birilerini suçlu çıkarmaya çalışıyor. ABD, Reza Zarrab üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a da yine bize biat et diyor. İran, Reza Zarrab’ın ortağı Babek Zencani‘yi Ambargoyu deldin diye değil, İran‘ın parasını çaldın diye yargılıyor. Türkiye’nin kimle ticaret yapacağına ABD, karar veremez.

Sonuç: Dünya Ekonomisinin %50’i kara paradır  ve her Devlet örtülü operasyonlar yapabilir. Devletin bu örtülü operasyonlarda kullandığı adam/adamlar, adam gibi olacak ve kişisel çıkarı elinin tersiyle itecek. Devletin örtülü operasyonları her ne kadar yasal olmasa da kullandıkları kişiler ahlaki olmak zorundadır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.