Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Ekonomik krizin götürdükleri ve getirdikleri.

2008 dünyada bir küresel krizin başlangıcıydı. Bu krizden devletlerin de merkez bankalarının da bilgisi vardı. Küresel oyuncular dünya üzerinde Dolar pozisyonlarını bitirerek geri planda dünya halkı farkına varmadan Dolar toplamak için bir oyuna girdi. Çünkü Küresel borç 300 trilyon doları buldu.

Para biterken kriz de geliyordu ve parasal sistemi rahatlatmak için kripto üretildi. Dünya krizi anlamaya başlayınca dünya ekonomilerine bir etkisi olmayan kriptoya yeni parasal sistem dediler. Finansal piyasalarda Dolar haricindeki diğer varlıklar yukarılarda gezerken Kripto, indi, çıktı yatırımcısına çok iyi kazandırdı ve bunu gören diğerlerine kriptoyu güvenli liman göstererek ellerindeki yatırımlarını (Dolar, Altın vb.) sattırıp kriptoya yönlendirdiler. Kripto indi çıktı diye bir ülke de etkilenmedi.

Birileri Dolar almaya başladıktan sonra halkın elindeki dolarlarını bozdurarak diğerlerinin düşmesini ve halkın aşağıdan girmesini sağladılar. Ve Dolar, Altın, Faizi kontrol altına aldılar. Kriz geldiğinde halkın elinde Dolar, Altın olsaydı tepeden bozduracaktı ama başka yerlere yatırım yapmaları için yönlendirildiler.

Virüse kadar dünya ekonomisi yine iyi değildi ama zorlansa da halkın alım gücü vardı. Pandemi ile dünyada üretimi durdurdular. Üretim olmadığı için bir şeyin değeri yükselirken iki katına çıktı. İnsanlar nefes alsın yalanıyla dünyadaki merkez bankaları piyasaya para dağıttılar. Piyasada yalandan basılan hayali para üründen daha fazla oldu ve her yer şişti. Üretim olmadığı için gelinen noktada piyasada parada yok, üründe yok. Üretimin olmadığı yerde korunmak mümkün değildir. Böyle bol para piyasaya sürülmeseydi hayat pahalanmazdı. Kurulan oyun piyasalara para sürüp, Enflasyon demekti ve böyle de oldu ve halk fakirleştirildi.

Pandemi ile birlikte faizler indirildi, mevcut borcu olanın borcu ötelendi ve bir yıl sonra ödemeli krediler dağıtıldı. Geçmişte bir borç yaptıysa, bu borç enflasyon karşısında eridi. Bu fırsatta ev alan, otomobil alanın elindeki varlıkları enflasyonda değer kaybetmedi. Şimdi ellerindeki varlıklarını satarak borçlarını kapatmış olsalar, ellerinde kalanla yine karlılar.

Halk güvenli liman olarak Dolar, Altına yatırım yapıyor ve sürekli yukarı gitmesini istiyor. Bunların sürekli yukarıya gitmesi için ekonomide sıkıntı olması gerekiyor. Halk, devletlere karşı yatırımlarının yukarıya gitmesini istiyor ama devletlerin halklara karşı aldığı gardını göremiyor. Aslında Dolar da Altın da yukarı çıksa, fatura yine halka kesiliyor. Çünkü Sistem halka fatura etme üzerine kurulmuş.

Madem Dolar güvenli limandı çıkınca ne oldu? Her şeye zam geldi. İşin doğrusu ne Dolar, Altın çıksın, nede piyasalar şişsin. Vatandaş kendisini güvende hissetmesi için ortada, kıvamında bırakılsın

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.