Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

El Bab’dan DEAŞ’i, YPG mi ÖSO mu temizleyecek?

Suriye‘de, barış sağlanıncaya kadar Türkiye‘nin, ÖSO‘yu desteklemesi gerekir. Bölgenin DEAŞ‘tan temizlenmesi ile Türkiye‘nin, sınır tehlikesi bitmiyor. DEAŞ‘tan temizlenen yerlerin Suriyelilerin, Arapların eline geçmesi gerekiyor. Türkiye, ÖSO ile bunu başaramazsa Bölge PKK/PYD/YPG‘nin, kontrolünde yapılanır ve buda Türkiye‘nin, Toprak bütünlüğünü tehdit eder.

PKK/PYD/YPG’nin ve ona destek veren ABD/Batı‘nın, her zaman Türkiye’ye, tuzak hazırlayacağını unutmamak gerekir. Türkiye, Suriye‘de DEAŞ‘a operasyon yaparken PKK/PYD/YPG ile karşı karşıya gelmeden yapması gerekiyor.

Türkiye‘nin başlattığı “Fırat Kalkanı Harekâtı” kapsamında Cerablus‘u DAEŞ‘ten temizleyen ÖSO Saruç çayına kadar olan bölgeyi de PYD‘den aldı. Menbiç‘ten çekildikten sonra TürkiyeninFırat Kalkanı Harekâtı ile  Cerablus‘un Batı’sındaki yerleri ÖSO‘ya bırakan DEAŞ, El Bab‘a mühimmat yığınağı yaptı. Cerablus‘un Batı‘sındaki yerleri ÖSO‘ya bırakarak El Bab‘ta toplanmasının esas nedeni de Türkiye’ninYPG‘ye saldırması içindi.  TSK desteğiyle ilerleyişini sürdüren ÖSO‘nun yeni hedefi El Bab ama Stratejik bir düğüm noktası olan El Bab’dan, DEAŞ‘i YPG mi ÖSO mu temizleyecek?

Türkiye, şu an Cerablus bölgesinde Musul’un kuzeyindeki Başika üssü gibi sabit bir üs kurmak istiyor ve şu anki tüm çabaları da bunu gösteriyor. Türkiye, Musul’un kuzeyindeki Başika üssü gibi sabit bir üs düşüncesini gerçekleştirdiğin de bu üste hem ÖSO unsurları eğitip donatılabilecek hem de üs Cerablus bölgesinde alan hakimiyeti sağlamak için Türkiye’ye, hava koridoruyla bağlı olacak. Zaten Türkiye‘nin, Cerablus bölgesindeki istihkam faaliyetlerine bakıldığında bu planın bir göstergesi olarak gözüküyor. Türkiye‘nin sabit üs planı gerçekleşmezse Cerablus’u, içinde eğitim ve donatım için Türk askerlerinin de bulunacağı, Türkiye ile bağlantılı ÖSO’nun Suriye’nin kuzeyindeki bir askeri güç merkezi olarak dizayn etmek isteyecektir. Zaten bu plan da Türkiye‘nin işini görecektir.

Koalisyon güçlerinin tamamen gözü Türkiye destekli ÖSO ve ılımlı muhaliflerin sahada göstereceği performansta. Eğer ÖSO ve Ilımlı Muhaliflerin sahadaki başarısı beklene seviyede gerçekleşirse Koalisyon güçleri başta Washington ve Moskova olmak üzere El Bab’ı DEAŞ‘tan temizleme ayrıcalığını Türkiye‘ye tanıyabilir. ÖSO ve Ilımlı Muhaliflerin sahada başarısız olması halinde koalisyon güçleri El Bab’ı DEAŞ‘tan temizleme ayrıcalığın YPG’ye vereceklerdir. Bu nedenle tüm gözler Batı‘da El Rai’de, Güneybatı‘da ise Menbiç’e çevrilmiş durumda. Washington ve Moskova El Bab’ı almak için yarattığı bu rekabetten oldukça da memnun gözüküyor.

Türkiye, ÖSO destekli önündeki yolda ilk önce Cerablus’taki hakimiyetini sağlamaya çalışmak olacak. Sonraki hedeflerinde de Cerablus’a bir komando taburu göndermek olacaktır. Daha sonra da  Sınırda bekletilen mekanize piyade tugayını harekete geçirmek olacaktır. Türkiye, Masadaki Pazarlığı zamana yaymak için Cerablus’a yerleşmesi gerekiyor. Bu nedenle de ilk yapması gereken oraya bir komando taburu göndermektir.Türkiye, El Bab‘a yürümek için de zırhlı tugay ve mekanize tugayını birlikte de gönderebilir.

Türkiye, El Bab’ı, DEAŞ’in elinden ABD/Batı‘nın desteklediği YPG‘nin almasını istemiyorsa birliklerimizin Suriye’nin kuzeyindeki varlıklarının uzun süreli olması gerekiyor. Aksi takdirde El Bab’ı, DEAŞ’in elinden ABD/Batı‘nın desteklediği YPG alacaktır.

Halep‘e istikrarın tekrar sağlanması, insani durumun iyileşmesi için ilk önce DEAŞ‘ın etkisiz hale getirilmesi gerekiyor. Suriye‘nin, toprak bütünlüğü için Halep‘te, DEAŞ‘a ikbal gitmediğinde Suriye rejiminin eli güçlenir. Bu nedenle de Türkiye, Halep‘te DEAŞ’a, ikbal gitmesinin önlenmesi için bazı küçük yerleri alıyor

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.