Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

El Nusra’nın Efrin kuşatması…

Suriye Kürtlerine ikinci kuşatmada, Kobani’nin batısındaki Kürt nüfuslu Efrin, El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra tarafından kuşatılmış.

Peşmerge ve YPG’nin Efrin‘e ağır silah ve mühimmat yığdığı söyleniyor. Nerden geçirecekler Efrîn‘e mühimmat ve ağır silahı?  Peşmerge zar zor Kobani’ye gitti. Efrine nerden girecek?
Efrîn‘de sınır kapısı yok! Efrin sadece güney ve batıdan kuşatılabilir fakat, Doğu‘su IŞID, Güney Doğu!su Suriye rejimi kontrolündeki Halep tarafında yol yok!
Batı‘da Azaz var. ÖSO ve El Akrad kontrolünde.
Yani Efrin‘e, mühimmat falan gitmemiş.

Efrin Kürtleri, Türkiye ile sınır kapısı açmak istedi ve Türkiye ile görüşmeler yaparken, Türkiye askerinin Efrin sınırında hendek kazması, tesadüf değildi.

IŞİD, İki devletin zırhlı araçlarını ele geçirip Kobani’ye saldırarak manevrasını rahatlatmıştı.
El Nusra’nın Halep‘te böyle rahat manevrası olmamasına rağmen ve hemen yanıbaşında Esad güçleri varken, Kobani‘ye takviye yapıp aynı zamanda Efrin‘i kuşatmış olabilir mi? Azaz ile Jarablus bölgelerinde IŞİD’ın ilerleyişi, muhtemelen İslami cephenin cephelerini savaşmadan terk etmesindendir. Çünkü El Ekrad lideri İslami cephe el altından koalisyondan gelen para ve silahları İŞİD’e veriyor dedi.

ÖSO içerisinde kesinlikle IŞİD ve El Nusra ile anlaşmayacak gruplar olsa da, yine El Ekran lideri, “Azaz bölgesi içerisinde IŞİD ile çok iyi anlaşan Cihatçı grupların olduğunu, İslami cephenin elinde ve iyi bir saldırıda yada gizli bir anlaşmayla orayı IŞİD’e bırakması yüksek ihtimal” dedi. Yine unutulmaması gereken El Nusra’ya yardım ederse aldığı yardımların kesileceğini bilen ÖSO, Efrin‘e saldırıda El Nusra’ya yardım ederse kılıfı da şimdiden hazır. Önceden benzeri olan, ya “İslami cephe yaptı” ya da “içimizdeki radikallerin ihaneti” diyecektir. Şimdiye kadar ÖSO’ya her hangi bir yardım paylaşmadığı halde, ÖSO içerisindeyiz diyen El Ekrad lideri, “Cihatçıyız diyen tüm grupların heran IŞİD ya da El Nusra tarafına geçme ve onlara yol verme ihtimali var” diyor. Kuşatıldığı söylenen Efrin‘e eğer bir saldırı olursa, tüm irili ufaklı gruplar saflarını mecburen netleştirmek durumunda kalacaklar.

Peşmerge Kürtlerinin geçtiği IŞİD kontrolündeki “Kobani-Efrin” arası Koridorun nedeni, Kobani‘deki Kürtlerle IŞİD davasıydı. Efrin için bir Koridorda, Türkiye Kürtleri için açılsın. Bu dava da, Kürtlerle El Nusra^nın davası Türkiye‘nin davası değil ki, TSK girsin…

Y.Şafak’tan Abdülkadir Selvi; “İçişler Bakanı Efkan Ala, ‘Oslo’da anlaşmıştık. Oslo’yu PKK bozdu” dedi. Hükümet kaynaklarından bir yalanlama yapılmadı…
MİT‘in başlattığı çözüm sürecini, Kandil üzerinden bitirmek isteyen ABD-BATI, MOSSAD‘ı kahraman görürken, Pakistan‘ın ISI‘yı ve MİT‘i tehdit görüyor.
Kobani yaygarası ile milisi yaptığı PYD üzerinden PKK’yı ajanı yapan ABD‘nin, 30 yıllık İran ambargosunu kaldırmasının derinliğinde, Kandil üzerinden çözümü bozma operasyonunu, İran‘ın adamı Cemil Bayık ile yapıyor. Cemil Bayık‘ın çözüm sürecinde, ABD‘yi arabulucu isteme nedeni de budur.

Türkiye, çözüm sürecine Abdullah Öcalan ile devam edecek. ve PKK ile sert mücadele başlayacak.

TSK‘nın içerisindeki Cemaat yapılanması ve PKK’nın içerisindeki ABD-İran ajanları, özellikle Doğu‘da, Kaos ve ölümler üzerinden, iç savaş hazırlıklarında oldukları söyleniyor. Kobani’yi bahane ederek denen iç savaş denemesi gibi, bu iddiayı da Efrin üzerinden uygulamaya kalkışabilirler.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.