Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Erdoğan. Afrika ziyareti ile halkın parasını israf mı ediyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Portekiz’in eski sömürgesi Angola, Almanya’nın eski sömürgesi Togo ve İngiltere’nin eski sömürgesi Nijerya’yı kapsayan Afrika ziyareti başladı. Angola ve Togo’ya Cumhurbaşkanlığı düzeyinde bu ilk ziyaret olacak. Erdoğan’ın Afrika ülkeleri ziyaretinde sömürge değil, karşılıklı kazanma anlayışı var. Erdoğan, Afrika’da en fazla ülkeyi ziyaret eden dünya liderleri arasında yerini alırken, Afrikalı liderlerin de bu yıl Türkiye trafiği yoğun oldu. Erdoğan’ın yeni Afrika turu ve stratejik hamleleri dış basın tarafından merakla takip ediliyor.

Erdoğan, 2002’den bu yana bazılarına birden fazla olmak üzere 28 farklı Afrika ülkesini ziyaret etti. Bu ülkeler : Tunus, Fas, Sudan, Cezayir, Libya, Somali, Gabon, Nijer, Senegal, Ekvator Ginesi, Cibuti, Fildişi Sahili, Kenya, Uganda, Gine, Nijerya, Gana, Tanzanya, Mozambik, Madagatar, Çad, Moritanya, Mali, Zambiya, Gambiya, Mısır, Etiyopya, Güney Afrika. Türkiye İstanbul’da Afrika Zirvesi düzenlemiş, son 20 yılda Afrika ülkelerindeki elçilik sayısını oldukça artırmıştır. Afrika kıtasında şuan 43 büyükelçiliğimiz ile Çin, ABD ve Fransa’dan sonra dördüncü sırada bulunuyoruz.

Erdoğan’ın, her Afrika ülkelerini ziyaretinde yeni anlaşmalar imzalandı. Bu defa da yeni anlaşmalar imzalanacaktır. Türkiye 1990’lı yıllardan beri dünyanın birçok ülke ordusuna askeri eğitim vermektedir. Askeri eğitim bir ülkede geniş ilişki kurmanın bilinen yoludur denilebilir. Erdoğan’ın yeni ziyaret ettiği ülkelerle de askeri anlaşmalar imzalanacağı büyük olasılıktır.

Erdoğan’ın Afrika ziyareti denildiğinde bunu kıta olarak anlamamak gerekir. Afrika’nın kuzeyindeki ülkeler kıtada bulunmakla birlikte Akdeniz dünyası çerçevesinde değerlendirilirler. Bu nedenle Afrika ziyareti denildiğinde güneyindeki alan olarak düşünmek gerekir.

Türkiye’nin, Afrika ile ticaret hacmi giderek büyüyor. Dünyanın diğer bölgelerine göre boş bir alan sayılan Afrika’ya yatırım yapan ülkeler arasında Çin açık arayla önde gidiyor. Çin’i, Hindistan, Brezilya ve Türkiye takip ediyor. Erdoğan’ın ziyaret edeceği ülkelerde üst düzeyde yapılacak iş Forumuna, toplantılara iş insanları da katılacaktır. Bu ülkelerle Türkiye arasındaki ikili ticaret hacminin artırılması ve yatırım konuları görüşülecektir.

Erdoğan’ın, 2002’den bu yana 28 farklı Afrika ülke ziyaretinin nedenini anlamadıysanız 4 günlük Angola, Togo ve Nijerya ziyaretlerinin nedenini anlamazsanız da olur. Türkiye’nin Afrika ülkelerine yönelik sermaye ihracını hiç duymamışsanız bu ziyaretlerin ne anlama geldiğini nasıl anlayacaksınız ki? Bu durumda Türkiye’nin, 30 yıldan fazla zaman önceki gibi sömürge bir ülke olduğuna inanmaya devam edebilirsiniz…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.