Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Recep Tayip Erdoğan, Köşk’e çıkmaya Mahkum

Recep Tayip Erdoğan, 30 Mart yerel seçim sonuçlarına göre, başarılı çıksa da kazanılmış bu şeçim Recep Tayip Erdoğan‘ı kurtarmaya yetmiyor. sadece “Sonuç” olarak başarılı gözüküyor.

30 Mart yerel seçimleri AKP’yi bitirmek değil de, Recep Tayip Erdoğanna  güç kaybettirme stratejisinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü ve siyasi adres olarak da, sağa çeken bir CHP işaret edildi.
30 Mart yerel seçim sonuçları, sağa çeken bir CHP stratejisinin başarısız olduğunu gösterdi.

Batı‘lı müttefikleri için güvenilir bir ülke değil, kamplara bölünmüş durumda olan Türkiye’de, 30 Mart yerel seçim sonuçlarından memnun olanın olmadığı için doğru-yanlış tüm kararların Recep Tayip Erdoğan ve dar ekibi tarafından alınan AKP dahil herkes pozisyonunu tekrar tarif etme, yeni sürece ayak uydurma derdinde.
Ancak nasıl ve nereye kadar?

Sunni Eksen”  projesinin Suriye’de çökmesi, Suriye yönetiminin kendini toparlaması, Emperyalizmin İran konusunda hâlâ net bir yol çizmemesi, Ukrayna krizi, ABD‘nin Ortadoğu‘dan elini çekmese de ilgisinin Avrasya‘ya kayması, Ortadoğu‘nun Batı kamuoyunu eskiye göre çok daha az meşgul ediyor olması, Bölgesel dengelerde yeni bir duruma işaret ediyor. Çok daha kaotik bir sürecin önünün açıldığı anlaşılıyor.

AKP iktidarının ve onun Türkiye vizyonunun, ABD’nin Ortadoğu’daki “Sunni Eksen” projesiyle doğrudan bağı olduğu düşünüldüğünde, bu gelişmelerin Türkiye’ye ciddi yansımaları olmaması düşünülemez.

Düzenin uzun vadeli çıkarları gereği, Recep Tayip Erdoğan’ın gitmesi gerektiği fikri değişmiş görünmüyor.
Şu an için de bir sıkışma yaşandığı ortada, üstelik Recep Tayip Erdoğan giderek tekleşiyor.

Kısa süre öncesine kadar Cumhurbaşkanlığı – Başkanlık sistemi vb tartışmalar, hep “2023 vizyonları” çerçevesinde konuşulurken, böylesi büyük iddialar bugün pek dillendirilmiyor.

Haziran ve 17 Aralık sonrası kendi geleceğinin derdine düşen Recep Tayip Erdoğan’ın yaşadığı korkunun, onu giderek yalnızlaştırdığı ve tek adamlık psikolojisini beslediği görülüyor.
Peki sistem böyle bir Recep Tayip Erdoğan’ı taşıyabilir mi?

Recep Tayip Erdoğan‘ı kaybeden bir diktatör imajından kurtulma ihtimali, Köşk’e çıkmaya mahkum ediyor.

Recep Tayip Erdoğan için en önemlisi de,
Köşk‘ün korunaklı duvarlarının arkasına sığınmak…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.