Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Erdoğan’ın, 28-29 Eylül Almanya ziyaretinde Almanya’nın, Asker ihtiyacıyla ilgili Türkiye’den, öneri gelebilir mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28-29 Eylül tarihlerinde Avrasya‘da müttefikimiz olacak olan Almanya‘ya, resmi ziyaret düzenleyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın ziyaretinin arka planında üretimde bazı yeni anlaşmalara imza atılacağı biliniyor. Üretim hedefi sadece iç piyasanın ihtiyacıyla sınırlı değildir, ihracat da yapılacaktır.

İmzalanacak olan yeni anlaşmaların bir bölümü de askeri olacaktır. Almanya‘da 1957 yılında yürürlüğe giren zorunlu askerlik, 1 Temmuz 2011’de kaldırıldı. Kaldırılmadan önce gençler, evlerinin yakınlarında bulunan bir kışlada, hafta sonunu evlerinde geçirmek kaydıyla, 6 aylık askerlik yapıyorlardı.

Zorunlu askerlik kuralı anayasadan çıkartılmamış ancak uygulamada askerlik gönüllülük esasına dayandırılmıştı. Bu yasa beraberinde asker açığını da getirdi ve şimdi yeterli sayıda asker bulunamıyor. Bu nedenle Almanya, başka ülkelerde asker ithal etmeyi düşünüyor.

ABD‘nin, yaklaşık 35 bin askeri Almanya‘da görev yapıyor. ABD, Almanya‘da konuşlanmış olan askerlerine yaklaşık 39 Milyar Dolar harcama yapıyor. ABD Savunma Bakanlığı Almanya’da konuşlanmış Amerikan askerlerinin çekilmesi yönündeki seçenekleri değerlendirmeye başladı.

ABD‘nin, ticarette rakip olarak gördüğü yaptırımları nedeniyle Almanya‘da , Türkiye gibi ABD ile olan ilişkisini sorgulayan bir ülke halini aldı.

Almanya‘da büyük kısmı Alman vatandaşı olan 1 milyon civarında Türk kökenli genç yaşıyor. Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Almanya ziyaretinde Almanya’nın asker ihtiyacıyla ilgili olarak Türkiye’den öneri gelebilir. Türkiye‘nin önereceği bu uygulama yeni bir uygulama sayılmaz. Fransa’da yıllardan beri yabancılar Lejyonu bulunuyor.

Fransız lejyoner birliğinde görev yapmış Türklerin anlattıklarına göre Lejyonerler beklentileri olmayan, aile kavramını yitirmiş, sivil hayatta başarılı olamamış fanatik düşünen kişilerin bir arada toplanması olarak tanımlanıyor. Böyle tanımlansa da Fransa, her önüne geleni Lejyoner yapmıyor. Lejyoner olabilmek için zor şartlardan geçilmesi gerekiyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.