Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Ermenistan, BTC Petrol Boru Hattı’na, neden saldırdı?

Bulgaristan, Rusya’ya doğalgaz bağımlılığını azaltmak için ABD’nin, Yunanistan‘ın Dedeağaç (Alexandroupolis) şehrine inşa edilecek sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) yüzer terminali (FSRU) projesine yüzde 20 ortak oldu ve Yunanistan‘ın Gastrade şirketi ile Bulgaristan‘ın Bulgartransgaz şirketi LNG projesini birlikte yürütecekler. Rusya’nın enerjide Avrupa‘daki etkinliğini kırmak isteyen ABD, bu proje ile AB ülkelerine müttefiklik nedeniyle kaya gazını satmak istiyor.

 17 Eylül 2002’de Azerbaycan’ın Sangaçal yöresinde Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı ile ilgili devletlerin başkanlarının katıldığı bir temel atma töreni yapıldı. 10 Eylül 2003’te de boru hattının inşasına başlandı. BOTAŞ International ve BTC verilerine göre 2006’da tam anlamıyla sevkıyata başlayan BTC’den Akan Petrol 14 Yılda 3 milyar 522 milyon 209 bin 875 varile ulaştı. Hazar Denizi’nden çıkarılan petrolü Türkiye üzerinden dünya pazarlarına ulaştıran Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’nın Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Haydar Aliyev Deniz Terminali’nden bugüne kadar 4 bin 595 tankerle dünya pazarına sevkiyat yapıldı.

 İşgal ettiği Dağlık Karabağ’da Ermenistan, sivillere yönelik saldırıların yanı sıra Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’na füze saldırısı düzenledi. Ermenistan’ın saldırdığı bölge Avrupa’nın enerji güvenliğinde önemli rol oynayan büyük stratejik proje olan Bakü-Tiflis-Ceyhan /BTC) petrol boru hattı, TANAP ve Bakü-Supsa doğalgaz boru hatlarının geçiş noktası ile Avrupa’yı Çin’e bağlayan E-60 karayolu ve Bakü-Tiflis-Kars tren yolunun bulunduğu yerdir.

 Gürcistan’ın kullandığı doğalgazın yüzde 95’i ve Yunanistan’ın kullanımının üçte birin karşılayan Azerbaycan, Avrupa Birliği’nin gaz talebinin yaklaşık yüzde 5’ini de karşılıyor. Yani hem Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol Projesi” için hem de Avrupa Birliği’nin enerji arz güvenliği için stratejik bir değere sahip. Ermenistan, bu saldırı ile AB ve Çin’i tehdit etti.

 Türkiye, Azerbaycan ile beraber yürüttüğü diplomasiyle Türkiye’den Asya’ya çıkan koridoru rahatlatmak istiyor. Bu durumun Çin’e bakış açıları kapsamında Rusya’nın ve ABD’nin işine gelmeyeceği için işler giderek daha karmaşık hale geleceğinden vekalet savaşlarının bir kısmı Orta Asya’ya taşınabilir. Yaşanan son olaylarla Kırgızistan’ı da Türkiye’den Asya’ya çıkan koridor kapsamında göz ardı etmemek gerekiyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.