Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Fethullah Gülen’in ABD’den istenme talebi

Tek bir ilkesi olan Cemaat, önce iktidar olmak, sonra devletleşmek istiyor.

ABD, İngiltere, İsrail ve hatta İran gibi istihbarat örgütlerin dolayı ittifakıyla gerçekleştirilen 17 Aralık ‘Rüşvet’ operasyonu, Gülen cemaatinin devlet içerisindeki güçleriyle hukuki bir resmiyet kazandırıldı.

Geçmişte Türk mahkemeleri birkaç kez Amerika tarafından yapılan iade taleplerini yerine getirmişti.

Fethullah Gülen’in ABD tarafından iade edilmeyeceğini bile bile RTE, ABD‘den neden iadesini talep ediyor?

Fethullah Gülen’in iadesi için herhangi bir suç işlemiş ya da suçtan yargılanmış olması gerekir.

Fethullah Gülen suç işlediyse, işlediği belirtilen suçun, her iki ülkenin de yasaları kapsamında cezalandırılabilir olması gerekir.

Fethullah Gülen’in bir suçu ya da bu suçtan hüküm giymişliği yok.

Anlaşmanın bu maddesi iade olasılığının önünü kapatıyor.

Gülen, suçlamaları reddediyor olsa da AKP, Gülen cemaati üyelerini polis ve yargının içine sızarak, dört eski bakan ile RTE‘nın ailesini de kapsayan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını başlatmak ve hükümeti devirmeyi planlamakla suçluyor.

RTE, ABD‘den neden iadesini talep ediyor sorusuna gelince

Üçüncü dünya ülkelerindeki okulların kapatılması için uluslararası operasyonun adımlarından ilki, operasyon yapılacak ülkelere, “İsrail ve ABD’nin bölgesel çıkarlarını esas alan bir politika izlemeye devam ettiğini kanıtlayıp, terör örgütü olduklarından liderini de ABD’den talep ettim okulları kapatın biz terör örgütü ilan ediyoruz kendi adamı olduğu için ABD bize vermiyor” diyebilmek içindir.

ABD-Türkiye ilişkileri çok boyutlu.

Hem RTE, hem de hükümeti, Türk–Amerikan ilişkilerine önem veriyor iade talebi reddedilse bile iki ülke arasındaki ilişkilerin ciddi anlamda zarar görmeyeceği düşünülüyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.