Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Filistin’e bakarken…

Sol ya da sola karşı olmayan örgütlerin egemenliğinin olduğu, 1960’lı yılların sonundan 1980’li yılların başına kadar savunulan Filistin ile, bugünkü Filistin farklıdır. o yıllarda  bir Filistin varken şimdi iki Filistin bulunuyor. 1960’lı yıllarda Deniz Gezmiş ve arkadaşları ve 1980’den sonra giden Türkiye‘li devrimciler Filistin’e askeri eğitim görmek amacıyla gittiler. Türkiye‘li devrimcilerin Filistin için yaptıklarından çok daha fazlasını Filistinli örgütler Türkiye devrimcileri için yaptı. Filistin örgütlerinin Türkiye devrimcileri ile gösterdikleri dayanışma, Türkiye devrimcilerinin onlara gösterdiğimizden çok daha fazladır.

12 Eylül 1980 sonrasında Suriye’ye çıkan devrimcilerin önemli bir bölümü, Filistin kamplarında asker olarak görev yaptı. Bunlara bir aylık verildi. şu veya bu örgütten ülke dışına çıkmak zorunda kalanlara Filistin kampları büyük destek sağladı. 1982’de İsrail saldırısı olduğu zaman kamplarda kalanların bir bölümü, İsrail’e karşı savaştı ve hayatını kaybetti. Oraya geliş amaçları İsrail’e karşı savaşmak değildi, ama madem ki gereklilik ortaya çıkmıştı, savaşıldı.

1. Filistin : Hamas’ın egemen olduğu Gazze Şeridi… (İsrail’in yok edilmesini amaçlayan Hamas, Şeriatçı bir örgütlenmedir ve İsrail’e attığı roketleri İran’dan alır.)

Hamas, Mısır’daki Müslüman Kardeşler’in kardeş örgütüdür. Hamas’ın merkez bürosu yıllarca Şam’da bulundu. Esad hükümeti ülkesindeki Müslüman Kardeşler ile savaşırken, onun kardeş örgütü Hamas’ı da kolladı. Burada amaç bir yandan FKÖ’nün Filistin’deki egemenliğini kırmak, diğer yandan da bu örgütü kollayarak İsrail’e karşı görünmekti. Hamas’ın kurulduğu yıllarda İsrail‘de aynı amacı taşıyordu: FKÖ’yü zayıflatmak için Filistin’i bölmek… Bu amaçla Gazze şeridi’nde faaliyet gösteren Hamas değişik şekillerde İsrail tarafından desteklendi. Hamas güçlenince hem İsrail’e hem de FKÖ’ye saldıracaktı. Mısır’da Müslüman Kardeşler iktidara gelince Hamas merkezini Kahire’ye taşıdı. Müslüman Kardeşler kısa sürede iktidarı kaybedince Hamas merkezi Gazze’ye döndü ve FKÖ ile de ortaklık imzalamak zorunda kaldı. Hamas tarafından İsrail’e karşı başlatılan saldırının amacı yeniden birlikte davranmak zorunda kaldığı FKÖ’ye karşı üstünlük sağlamaktır. İsrail‘de silahlı insansız hava araçlarını ve “demir kafes” adlı füzesavar sistemini deneyerek en zayıf dönemini yaşayan Gazze şeridi’nde tek egemen durumdaki Hamas’ı İsrail, iyice zayıflatmak istiyor.

2. Filistin : İçindeki en etkin örgüt El Fetih olan “Çatı Örgüt” Filistin Kurtuluş Örgütü’nün “FKÖ” egemen olduğu Filistin’in diğer bölgesi… (Filistin’in diğer kesiminde hakim olan FKÖ ise İsrail’in tanınması ve birlikte yaşama yanlısıdır.)

Eskiden bir Filistin varken şimdi iki Filistin‘in bulunduğu Filistin‘de, İsrail’in vahşi saldırısını lanetlemek, Hamas’ı savunmak değildir.

Emperyalizme ya da onun bölgedeki temsilcilerinden birisine karşı savaşmak bir örgütü ilerici yapsaydı, on bir yıldır ABD ve diğer NATO ülkelerine karşı savaşan “Taliban” çok daha devrimci olurdu.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.