Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Fırat Kalkanı Harekatı için Dabık, El-Bab’ın, El Bab’ta Halebin kapısıdır.

Reuters‘a göre Türkiye‘nin desteklediği muhalifler terör örgütü DEAŞ‘in elinde bulunan Dabık köyüne yaklaştı. Reuters‘ın haberinde “Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında savaşan muhalif gruplar, Türkiye’nin 24 Ağustos’ta başlattığı sınır ötesi askeri harekat kapsamında sağladığı destekle Suriye’nin kuzeyinde nispeten geniş bir bölgeyi kontrol altına alırken, son günlerde Dabık etrafındaki köyleri ele geçirdi” denildi.

Yapılan son açıklamaya göre muhalif güçler DEAŞ’ın büyük önem verdiği Dabık köyüne çok yaklaştı. Türkiye‘nin desteklediği Suriyeli muhalif gruplardan Sultan Murat’ın komutanı Ahmed Osman, “Her şey planlandığı gibi giderse 48 saat içinde Dabık’ta olacağız” diye konuştu.

ABD‘li yetkililer de “Dabık’ın alınması DEAŞ’ın moraline darbe olurken örgütün elindeki Musul ve Rakka gibi büyük kentleri tutmakta zorlanacak” denildi.

Fırat Kalkanı Harekatı ile Millî güvenliğimiz için Suriye topraklarında 960 kilometrekarelik alanda kontrolü sağlandı. El Bab dahil, Azez – Cerablus hattı olarak tanımladığımız güvenli bölgede tam saha kontrolü sağlamamız için en kritik kavşak Dabık‘a, en yaklaştığımız nokta da 7 kilometre mesafedeki Mare – Ziyadiyah arası olarak tanımlanan hat.

Sahadaki zincirleme sistemi ile döşenmiş EYP‘ler ve bubi tuzaklarını temizlemek çok vaktini alan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bugün yaptığı açıklamada “Hava Kuvvetleri Komutanlığınca terör örgütünün komuta yeri, silah mevzisi ve mühimmat deposu olarak kullanılan dokuz bina imha edildi” denildi.

Halep kentinin kuzeyindeki düzlük alanda bulunan Dabık köyüne DEAŞ büyük önem atfediyor ve El Bab’dan yukarı Dabık‘a sürekli takviye gönderiyor.

DEAŞ‘ın yığınak yaptığı Dabık, hem sembolik öneme sahip. Hem de ciddi bir lojistik aktarım yolu.

Dabık‘ın Merc-i Dâbık (Dâbık Ovası) savaşının yapıldığı yer olması nedeniyle DEAŞ, kafirlerle yapacağı nihai savaşın (Kıyamet’ten önceki son savaş yada Kıyameti getirecek savaş) Dabık‘ta olacağını düşünüyor.

DEAŞ‘ın, kıyamet alemetinin ilk tecelli edeceği bölge olarak bildiği Dabık, bu bağlamda DEAŞ için özel önem atfediyor.

DEAŞ‘ın Hadislere dayandırdığı manevi değere sahip DABIQ, (Dabık) mitolojik bir anlam taşıdığı için DEAŞ‘ın da resmi dergisinin adı.

Velev ki DEAŞ için İslam Ordusu DEAŞ! Karşı taraftaki İslam düşmanı ordu kim? Türkiye‘mi?

Fırat Kalkanı Harekatı için Dabık‘ta, yapılacak DEAŞ ile mücadele kıyametten önceki savaş olmayacak ama DEAŞ‘ın direniş göstereceği de kesin.

DEAŞ için sonun başlangıcı olacak olan Dabık‘ın Fırat Kalkanı Harekatı için başka bir önemi de Dabık, El-Bab‘ın kapısıdır. El Bab‘ta Halebin kapısıdır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.