Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Fırat Kalkanı Harekatı’nda, bir gece ansızın gelebiliriz diyen Türkiye, Afrin’e de bir gece ansızın gelebilir.

ABD, Suriye‘deki PKK/YPG‘yi silahlandırmaya başladığında “Vereceğimiz silahları geri alacağız” diye başlamıştı. Devamında da bir ABD‘li yetkili : “YPG’ye doğrudan yardımı keseceğiz” dedi. Bu açıklamanın yapıldığı gazete de bu açıklamaya “YPG’ye değil Çatı örgüte (SDG) verilebilir” yorumu yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ‘da, sert bir açıklama ile Afrin‘e operasyon mesajı verdi. “Münbiç’te bize verilen sözler tutulmazsa kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Önümüzdeki günlerde inşallah Fırat Kalkanı Harekâtıyla ilk adımını attığımız, ‘Güney sınırımızı terörden arındırma operasyonunu’ Afrin’le devam ettireceğiz.

Terör örgütü PKK‘nın, Suriye kolu PYD/YPG ile ortak hareket ettiği bilinen ABD, Kuzey Suriye’de, ana gövdesini YPG‘nin liderliğinde kurulan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) oluşturduğu muhalif gruplardan 30 bin kişiden oluşmasının hedeflendiği bir ordu kurduğunu açıkladı. DEAŞ‘ın bölgeden çekilmesiyle eski DEAŞ mensuplarının da istihdamı gerekiyordu. ABD şimdi bunları da bu yapılanmaya alarak “Sınır muhafızı” yapıp Türkiye ve Irak sınırını kontrol ettirmek istiyor.

Her ne kadar ABD‘nin, Türkiye‘deki işbirlikçileri 15 Temmuz 2016 ABD‘nin, FETÖ‘cü darbe girişimine “Kontrollü Darbe” deseler de Türkiye ile ABD arasında bir savaş var. Bu savaş şu ana kadar da Türkiye ile ABD‘nin piyonları (FETÖ/PKK) arasındaydı. Şimdi Türkiye-ABD, ilk defa Suriye‘de, karşı karşıya gelecek gözüküyor.

ABD‘nin, Kuzey Suriye’de, 30 bin kişiden oluşan bir ordu yapılanması açıklamasından sonra bir hafta içinde ne yapacağımızı göreceksiniz diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, aniden ABD‘ye karşı meydan okuyan “Bir gece ansızın gelebiliriz” Afrin açıklaması, Afrin için geri sayımın yaklaştığını işaret ediyor. Bir sabah PKKPYD‘nin, Afrin‘deki, yüze yakın hedefi vurulduğunda da artık geri sayım bitmiş olacak.

PYD eski Eş Başkanı Salih Müslim,Afrin’e bir saldırı gelişirse, savaş Türkiye’nin içine sıçrar ve Türkiye’nin yıkılmaya başlaması anlamına gelirMesut Barzani‘de, ABD/İsrail‘den, aldığı destekle ve Bölge ülkelerinin kurduğu koalisyonun çatırdadığını, zayıflayan Irak Ordusunun hiç birşey yapamayacağını zannederek Referanduma gitti. Irak Ordusunun Kerkük‘e girmesiyle Peşmerge, bir gecede silah bırakarak kaçtı. Mesut Barzani gibi bir gecede susturulma sırası Salih Müslim‘e, geliyor.

Sonuç : Ankara’dan yapılan açıklamaların yoğunluğu ve TSK’nın hareketliliği Türkiye’nin, Afrin için harekete geçeceğini gösteriyor. Türkiye, hiç gecikmeden doğrudan Suriye rejimiyle işbirliği ve ittifak yapmalıdır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.