Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Gelişen Türkiye’nin, Yerli ve Milli Silah Sanayi…

Türkiye, hala NATO‘ya bağımlı ve Türkiye Askerinin her türlü eksiği ABD tarafından karşılanıyor zannedilse de kurulan bu Silah sanayinde uzun menzilli  Obüs, Top, Tank, Piyade Tüfeği, İnsansız Hava Aracı (İHA) üretiliyor ve ihraç ediliyor. Türkiye Askeri, 1990 öncesine kadar böyleydi ve bunu da yetkililer zaten çekinmeden ifade ediyordu, ama durum şimdi çok değişmiştir.

Silah gibi bir başka makine olan Otomobil de üretildikten sonra denemeye tabi olurlar. Her marka seri üretime geçilmeden önce denenseler de Otomobil için asıl deneme, Trafiğe çıktıktan sonra gerçekleşir. Silahlar da esas olarak savaşta denenirler. Daha önce ne kadar deneme yapılırsa yapılsın, savaşta denenmek başkadır. Önceden düşünülemeyen eksiklikler ortaya çıkabilir.

Alman Ordusunun da kullandığı piyade tüfeklerinin düşünülemeyen eksikliği Afganistan savaşın ortaya çıkmıştır. Alman Piyade Tüfeğinin Afganistan‘da çabuk ısındığı görülmüş ve tümünün değiştirilmesine karar verilmiştir.

Emperyalist ülkelerden bahsedilirken ve tahliller yapılırken askeri sanayi komplekslerinden söz edilir. Silah üreten Emperyalist ülkelerde bu kompleks Devlet tarafından da yoğun olarak desteklenir. Sürekli olarak yeni silahlar üretir ve bunları da Ordunun gelişmesi için Orduya satarlar.
Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tabanca vb. hafif silahlar üretirken 1990’dan sonra Türkiye’de de her geçen gün bu kompleks büyüdü. Silah sanayisi kuruldu ve bu amaçla da büyük yatırımlar yapıldı.

1. Dünya savaşından sonra Türkiye, savaşa girmemiştir. Kurtuluş Savaşında yokluklarla mücadelenin verildiğini de herkes bilir. NATO ülkesi olduktan sonra da Türk Askeri yeniliğe kapatılmıştır. Türkiye, Körfez savaşına girmemiştir. Türkiye, Körfez Savaşına girseydi, Türk Ordusunun böyle bir savaşa katılabilecek güçte olmadığı gözükürdü. Yer ve Hava saldırı araçlarında gerekli elektronik malzeme yoktu.

Türkiye‘nin Askeri malzemelerde yeniliğe girmesi de Körfez savaşı ile başlar. 1996 yılında da Türkiye ile İsrail arasında Askeri eğitim ve işbirliği anlaşması imzalanır ve Türkiye savaş uçaklarının elektronik malzemeleri İsrail tarafından donatılır. Savaş uçaklarının elektronik malzemelerle donatılmasından sonra hava kuvvetleri geceleyin bombalama yapabilecek duruma gelir.

Türkiye, Boru hatlarıyla Avrupa’ya, taşınacak petrol ve doğal gazın geçeceği en önemli ülke konumundadır. Yatırım yapacak kurumların dikkat ettikleri en önemli tarafı da bu yatırımlarının güvenliğidir. Türkiye, PKK ile savaşta ve Petrol boru hatlarını korumada kullanılmak amacıyla değişik ülkelerden çok sayıda saldırı helikopteri aldı. Petrol ve doğal gaz boru hatlarında beklenilen gelişme olmasa da Petrol ve doğal gaz hattını korumanın en iyi yolu Helikopter filosu ve sık aralıklarla kurulmuş jandarma karakollarıdır.

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz Darbe teşebbüsü sırasında saldırı helikopterlerinin ne kadar aktif olduklarını Televizyonlarda ve Gazetelerde gördük. Henüz yapımının tamamı Türkiye‘de, yapılmasa da bu Helikopterler artan oranda Türkiye’de, yapılmaya başlandı ve yerli oranı gittikçe artıyor.

Terörle mücadelede özellikle PKK ile mücadelede kullanılmak üzere, ABD’den Hellfire (Cehennem Ateşi) almak isteyen Türkiye‘ye ABD, vermemişti. Zaten Türkiye, İsrail‘den aldığı Heron‘ları Kandil‘de kullanıyordu. Heron’lar, sürekli Kandil‘de dolaşıyor ve fotoğraflama yapıyordu. Heron ile İnsansız Hava Aracı (İHA) arasında çok önemli fark vardır.

Heron, Fotoğraf çeker ve otomatik olarak Ankara’da bulunan merkeze iletir. Oradaki görevli Fotoğrafı analiz eder ve hedefin vurulmasının gerektiğini gördüğünde Diyarbakır’daki jet üssüne haber verir. Diyarbakır’dan, Kandil’e gidiş yaklaşık yarım saat sürüyor ve savaş uçağı verilen koordinata ulaştığında fotoğraflanan hedef artık orada değildir. Yani Heron’un, hedefi fotoğraflaması ve savaş uçağının verilen koordinata ulaşması arasında bir saate kadar uzayabilen bir zaman aralığı vardır. Füze taşıyabilen İnsansız Hava Aracı’nda (İHA) ise merkezdeki görevli fotoğraflanan hedef için uçağa ateş emri verebilir ve ilgili koordinata hemen füze fırlatılır. ABD bu yöntemle Taliban’ın kadrosuna önemli kayıplar verdirdi.

Silah üretimi için devlet bütçesinden büyük para ayıran Türkiye’nin de kendine özgü bir askeri sanayi kompleksi bulunuyor ve hızlı gelişiyor. Askeri sanayi kompleksi savaşa ihtiyaç duyar. Silahların denenmesi gerekir. Denenmiş silahın hem fiyatı artar hem de başka ülkelerden alıcısı çoğalır. Türkiye’nin de Suriye’ye yönelik “Fırat Kalkanı” harekatı ile aynısını yapmadığı düşünülemez.

 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.