Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Genel af, AKP’nin mahkumiyetinin başlangıcı olacak…

16 Yıl önce (15 Şubat 1999) Türkiye’ye getirilen Abdullah Öcalan, (bebek katili, bölücübaşı, teröristbaşı) hakkında idam cezası verilmişti
Ceza uygulanmadı ve kaldırıldı.

Aslında kaldırılmadı. Kaldırılmak zorunda bırakıldı. (AB “Helsinki Zirvesi”nin 1999’da Türkiye’yi “aday üye” ilân edince idam cezasının kalkması zorunluluk haline geldi.)

Söz edilirken, “Kurtarıcı Meleği” konumunda olduğu için ona saygıda kusur etmeyen AKP Hükümeti ve Recep Tayyip Erdoğan‘ın, ne zaman başları sıkışsa Abdullah Öcalan‘dan medet umuluyor; devreye o sokuluyor. “Kamu düzeni”nin onun sayesinde sağlanmasına çalışılıyor.

Türkiye’nin yakın geçmişi ve yakın geleceği bakımından çok önemli rol oynadı gösterilmesinde HDP-PKK‘in de altını doldurmasıyla çok önemli bir şahsiyeti konumuna gelen Abdullah Öcalan sayesinde iki yıldan biraz fazla bir süre önce başlatılmış olan “Çözüm Süreci”nin ayakta kalmasının, devamının ve başarıya ulaşmasının en önemli dayanağı haline getirildi.

Abdullah Öcalan ve AKP-Recep Tayyip Erdoğan arasındaki gelişmeler bugün (15 Şubat) ile Nevruz (21 Mart) arası yaşanacak gelişmeler 7 Haziran‘da yapılacak seçimler ve sonuçları bakımından ‘belirleyici” önemde olabilir.

AKP ve Recep Tayyip Erdoğan, İktidarlarını sürdürmelerinin başlıca kozu muamelesi gösterdikleri Abdullah Öcalan‘a muhtaç duruma düştü ve ağırlaştırılmış ömür boyu hapis hükümlüsü konumuna kendileri geldi.

1999 yılında Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirildiğinde çok zayıf olan Abdullah Öcalan hakkında “terör örgütü” olan PKK’nin lideri diye konuşuluyordu.
Kendisine “Sayın Öcalan” diye hitap etmek suç sayılırken “ağırlaştırılmış ömür boyu hapis” ile cezalandırılmasına karar verilerek cezaevinde can vermesi kararlaştırıldı.

Gelinen son nokta ise AKP Hükümetinin PKK’ya ilişkin olarak “terörist örgüt” şeklindeki niteleme sıfatında bir değişiklik yok ama idam cezasının kaldırılmasında en büyük payın Abdullah Öcalan’la ilgili gelişmeler olduğu gösterildi.

Abdullah Öcalan için Genel af hazırlığındaki AKP Hükümeti, kendi hapis cezasının önünü de bu şekilde açmış olacak…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.