Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Gözler yerel seçimlere çevrildi ve bu kez yerel seçimlerin erkene alınması gündemde.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçiminden sonra henüz hükümet kurulmamışken, gözler yerel seçimlere çevrildi. Bu kez yerel seçimlerin erkene alınması gündemde.

Yerel seçimin erkene alınması ile ilgili ilk açıklama Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba‘dan geldi. Fakıbaba yerel seçimlerin erkene alınmasının doğru olacağını savundu.

CHP’den yanıt gecikmedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “CHP tüm teşkilatlarıyla yerel seçimlere hazırdır. Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz” dedi.

AKP-MHP genel seçimlerdeki kazanımı yerel seçimlerde sürdürmek isteyebilir.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP ile ittifak yapan MHP, aday çıkarmadığı için ortak aday olarak Recep Tayyip Erdoğan‘ı çıkardılar ve Recep Tayyip Erdoğan kazandı.

AKP, Mecliste çoğunluğu kaybederken MHP, yasama ve yürütme anlamında elini güçlendi. Bu nedenle de MHP’nin talepleri artabilir. Artarsa da bu ittifakı normal yerel seçim tarihi 31 Mart 2019’a kadar taşıyamayabilirler ve AKP-MHP ittifakı çözülebilir. Bu ittifak çözülürse de İstanbul ve Ankara kaybedilebilir. AKP-MHP ittifakı çözülüp dağılmadan ve moral bozukluğu yaşayan Muhalefet toparlanmadan, yerel seçimi aradan çıkarmak isteyebilirler.

31 Mart 2019’da yapılması öngörülen yerel seçimlerin, erkene alınması için Anayasa değişikliği gerekiyor. Referandumsuz bir Anayasa değişikliği için Mecliste 400 milletvekili gerekiyor. AKP ve MHP’nin milletvekili sayısı 340. Anayasa değişikliği için Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ile MHP’nin oyları yetmiyor.

3. bir parti destek verdiğinde Anayasa değişikliği gerçekleştirilerek erken seçime gidilebilir.
Erken seçim Meclis gündemine gelirse İktidarın, “Muhalefet sandıktan kaçtı” tavrını avantaja çevireceğini bilen Muhalefet, “Biz sandıktan kaçmayız” diyerek erken seçimi kabul edecektir. Çünkü Teklif geldiğinde itiraz eden taraf sandıktan kaçan taraf olacak.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.