Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Güney Kafkasya üzerinden devam eden dünyadaki yeni bloklaşmalar netleşiyor.

Türkiye, küresel güç olma yolunda olan bir ülke olduğu için Rusya gibi büyük bir gücün yanı başındaki bir savaşa müdahil olurken gerekli yoklamaları ve anlaşmaları yapmadan işe giriştiği düşünülmez. Türkiye ve Azerbaycan’ın önceden hazırlandığı Azerbaycan – Ermenistan savaşı birden başlamadı. Savaş başlamadan önde mutlaka Rusya ile gerekli görüşmelerin yapıldığına inanıyorum. Geniş bir bölgedeki gelişmeler dikkate alınıp, karşılıklı görüşmeler yapıldıktan sonra Azerbaycan – Ermenistan savaşının başladığını düşünüyorum. Ve herkes gibi bu savaşla ilgili medya kuruluşlarından yayınlanan haberleri okuyarak, haberlerin arkasını anlamaya çalışıyorum.

Ermenistan – Azerbaycan çekişmesi Stalin ile başlıyor. Stalin, Türkiye’nin, Orta Asya cumhuriyetlerine bağlanma yolunun kapanması için güney Kafkasya coğrafyasına karma karmaşık bir şekil veriyor. Bu nedenle bu savaş sanıldığı gibi basit bir savaş değildir. Öyle olsaydı, 1992’deki gibi biraz çatışma olur, bir taraf ötekinden biraz toprak alır ve konu bir süreliğine kapanırdı. Rusya müdahale etmeyip de bekliyorsa, farklı bir durum var demektir.

SSCB bünyesinde bulunan Ermenistan SSCB’nin dağılmasıyla Rusya’nın yanı sıra ABD ile ilişkilerini geliştirmek istediği için ABD ile yakın ilişki içindedir. Ermenistan’ın ABD ile yakınlaşma çabası zikzaklı bir gelişme göstererek sürdü. ABD’de etkin bir Ermeni lobisi vardır ve Ermenistan’a her yıl dolaylı yollardan yüklü miktarda para gönderilir.

Azerbaycan’ın Ermenistan işgali altındaki toprakları almak için yaptığı mücadeleye İran İslam Devrimi lideri Ayetullah Ali Hamaney’in kuzey eyalet temsilcileri, Azerbaycan’a destek açıklamalarında bulundu. Rus televizyonunda yayınlanan görüntülere göre Putin’in “Şu anda meşgulüm” diyerek Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın yüzüne telefon kapatması internete düştü. Ankara’dan yola çıktığı öğrenilen S-400 hava savunma sisteminin test için Sinop’a götürülürken yolda görüntülendi. Buna karşılık ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini test edebileceği açıklamasından dolayı son derece endişe duydukları belirtildi.

Kırgızistan’da milletvekili seçim sonuçlarını protesto eden göstericiler işgal ettikleri cezaevinden eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’i çıkardı. Türkiye, Almazbek Atambayev’den, FETÖ’ye destek vermemesini talep etmişti ama Almazbek Atambayev tam tersine FETÖ’cülere sahip çıkacağını açıklamıştı. Almazbek Atambayev’in cezaevinden çıkarılma nedeni maşası olduğu kapital gücün tekrar hizmetine girecek olmasıdır. Almazbek Atambayev’in arakasındaki kapital güç unutmasın ki her Fravun’un yanında bir Musa’mız var. Almazbek Atambayev’in arkasındaki güç Türklerin birleşmesini Kırgızistan üzerinden engelleyemeye çalışsa da her Kırgızistan halkı Almazbek Atambayev demek değildir.

Ve Azerbaycan-Ermenistan çatışması konusunda susan Putin, bugün sessizliğini bozdu. Rusya’nın Ermenistan’ı korumak zorunda olmadığını söyleyen Putin, “Azerbaycan ile savaş Ermenistan topraklarında gerçekleşmiyor” dedi. Bunun anlamadı da Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan topraklarına ait demektir. Azerbaycan şu an sahada üstünlüğü ele geçirmiş durumda ve fırsatı kolluyor.

Türkiye, ABD – Rusya arasında dünyada en iyi oynayan ve kazanım elde eden ülkedir. Ermenistan’da, Türkiye gibi ABD – Rusya arasında oynayabileceğini ve kazanım elde edeceğini zannetti ama fena halde yanıldı. Putin, ABD/Batı’ya yaklaşan Ermenistan’ın burnunun biraz sürtülmesi için ateş hattına atarak Nikol Paşinyan’a, ABD/Batı’ya fazla güvenmemesinin gerektiğini anlattı ve Ermenistan hükümeti istifaya zorlanıyor.

Putin’in ve Ali Hamaney’in kuzey eyalet temsilcilerinin, Azerbaycan açıklaması Rusya ve İran’ın da Türkiye’nin yanına doğru kaydığını gösteriyor. Ermenistan üzerinden kazanım elde ederek Türk Birleşkesi olan Turan’ın oluşmasını önlemeye çalışan ABD, Fransa ve müttefikleri (Mısır, BAE, Suudi Arabistan, Yunanistan) Güney Kafkasya’yı da kaybettiler.


Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.