Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Hayırlı işler “BP, SHELL ve diğerleri”

Dünya petrol şirketleri:
1. Exxon mobil (amerikan)
2. Shell (ingiliz/hollandalı)
3. Bp (ingiliz/ bp ve amoco’nun birleşimiyle)
4. Chevron/texaco(amerikan/ gulf, chevron ve taxaco’nun birleşimiyle)
5. Conocophillips (amerikan)
6. Total (fransız/ elf, fina ve total’in birleşimiyle)
19.yy’da dünya petrolünü standard oil ile shell aralarında paylaşmıştı. 1911’de standard oil amerikan anti-monopol yasalarıyla 3′ bölündü: Exxon, Mobil ve Chevron. bundan sonra dünya petrol piyasası 7 şirketin tekeline girdi: Exxon, Mobil, Chevron, Taxaco, Bp, Shell, Gulf ve Total. daha sonradan 1980’lerde yaşanan globalleşme sıkıntıları nedeniyle şirket evlilikleri başladı.

Ne kadar zor ve acımasız bir coğrafyada yaşıyoruz, burada kan, savaş ve gözyaşı hiç eksik olmaz Bölgemizda olanlara baktığımızda aktörler deniz kenarında kum oyunu oynayan çocuklar gibi. Arkadan gelen büyük dalganın kimse farkında değil.
IŞİD’in Türkiye‘yi tehdit etmesi görüntü icabı. Aşırılıkçıların desteklenmesinde temel rol Türkiye‘nin. IŞİD’ın Musul hamlesinin bağımsız Kürdistan‘ın kurulmasını hızlandırdığı çok açık. Bizi Musul‘da AKP beslemesi Stratejik ortağı IŞİD’le oyaladılar. IŞİD hayalindeki hilafet devletini kurar mı, belirsiz; ama Kerkük, Peşmerge’nin eline geçti.  Bölgesel meselelere bakışında Suudiler ve gerici Arap rejimlerinden pek bir farkı olmayan Türkiye‘nin Nusra ve IŞİD’e desteği Suudiler gibi aleni değil, örtük. Çünkü siyasi sistemi buna mani.

Ortadoğu‘da gelinen vahim durum, bölgeyi dışarıdan zorla düzenlemek isteyen, batılılar ve yerli işbirlikçilerinin aymazlıklarının sonucudur. ABD, İran‘la birlik olup, İŞID’e ortak operasyon yapmak istiyor, Türkiye izlemekle yetiniyor. Ahmet Davutoğlu “Bizden habersiz Ortadoğu‘da yaprak kıpırdamaz” diyeli çok da olmadı. Ortadoğu‘da büyük bir paylaşım savaşı patlak verdi. Ahmet Davutoğlu‘nun dargörüşlü mezhepçi bakışı, rasyonel düşünceye galebe çaldı. “Şii dalgası“ndan bahsediyor. Dargörüşlü ve mezhepçi Ahmet Davutoğlu‘na göre 30 yıl “Şii dalga” vardı, şimdi “Sünni dalga” zamanı. Ahmet Davutoğlu‘nun “Şii dalga” dediği, Sünni Müslümanların en büyük meselesi olan Filistin davasına destektir.

Saddam devrildiğinden beri Suudiler ve Türkler Şiilerin lehine sonuçlanan nicel demokrasiyi hiç kabul etmedi.Türkiye‘nin parçalanmasını savaş sebebi saydığı Irak, Saddam‘ın Irak‘ıydı. Şiiler sahneye çıkınca bakış değişti. Saddam‘dan sonra nüfus yapısı itibariyle dengeler Şiiler lehine değişince Ankara için Irak‘ın cazibesi bitti. IŞİD’ın tek niyeti halkına karşı savaşarak bölgede sözümüz geçsindir. Detaylar bir yana büyük fotoğrafta Türkler, Suudiler ve IŞİD’in Irak’taki stratejisi aynı. Stratejik ortak IŞİD’ın Musul‘da Türk konsolosluğunu işgali ya göstermelik ya da çalışanları koruma amaçlı olan IŞİD’ın  İslam’dan ve Müslümanlardan başka her şeye fayda sağlar. Görevleri de karşıymış gibi göründükleri güçlerin amaçları için elverişli koşullar yaratmaktır.

 

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.