Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Her hâlükârda Donald Trump, 21 Ocak 2021’e kadar ABD başkanı…

ABD seçimlerinde kesin olmamakla birlikte seçim yarışını Donald Trump’a karşı Joe Biden, önde götürüyor görünüyor.

ABD seçimlerini kimin kazandığı ABD’nin içerisinde fazla bir şey değiştirmez. İçeride en fazla yüzde beş değişiklik olur ama dünya ülkelerine bakarsak kimisinde yüzde on kimisinde de yüzde elli değişime uğratır.

Biden, Ermeni ve PKK yanlısı bir Siyonist, Trump ise Doğu Akdeniz’de karşımızda, PKK’nın hamisi ve Evangelik. Bu görüntüye göre Biden kazanırsa Trump’a göre PKK’ye silahı biraz daha fazla verir diyebiliriz. Türkiye’nin, ABD ile ekonomik, politik ve stratejik ortaklığı varsa Politika değişikliğine gidilebilir, bunu yaparken de ekonomi politikasının kilit bürokratlarında değişikliğe de gidilebilir.

Biden’in kazanması ile ilgili Türkiye’de net olarak ne değişir bilinmez ama AKP, Trump lehine iyi bir lobi çalışması yaparken bu lobi çalışması için bağışlarda da bulundu. Donald Trump’ın kampanyası kadar olmasa da Joe Biden’in lehine de mutlaka lobi çalışması yapılmış olabilir. Çünkü devlet aklı yumurtaların tamamını aynı sepete doldurmaz diye düşünüyorum. Joe Biden’in kadrosu Barak Obama’nın kadrosu yada benzeri olduğuna göre bölge ve Türkiye politikaları buna göre yapılanır.

Joe Biden, ABD seçimlerini kazansa bile Donal Trump, 21 Ocak 2021’e kadar başkan olarak kalacak. 21 Ocak 2021’de de Joe Biden, ABD’de yeni başkan olur ve göreve başlar.

Donald Trump, 21 Ocak’ta Biden görevi alıncaya kadar nasıl bir tavır takınacak ve ne gibi çılgınlıklar gösterecek hep birlikte göreceğiz. ABD bürokrasisi Trump’ın, ne yapmak istediğini ciddiye alarak seçimi kaybeden birisine arka çıkmaz. Trump istediği kadar manevra yapsın, bağırıp çağırsın, hakkının yenildiğini iddia etsin, Silahlı destekçilerini sokağa dökmekle tehdit etsin, kaybederse gidecektir. Ordu, polis, mahkemeler, seçim komisyonları ve diğer idari mekanizmalar ABD’de kural neyse onu yaparlar.

Donald Trump’ın, şimdiye kadar aldığı oylara bakınca ABD’de, Koronavirüs dalgası olmasaydı emaresi bile okunmayan Joe Biden’e karşı Donald Trump, ezip geçermiş.
2016 ABD seçimlerinde Trump’ın aldığı oy : 62,984,825
2020 ABD seçimlerinde Trump’ın aldığı oy : 70.803.881
Yabancı karşıtlığı söylemiyle Trump’ın oyları eksilmedi, aksine arttı. Bu demektir ki ABD’de, eski ABD olmayacak.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.