Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Hizbullah-Hüda-Par ile HDP-PKK arasındaki aktörlükte tek olma savaşı devam mı ediyor?

Aynı dönemde Siyasalda okuyan Hüseyin Velioğlu, İslam’i ideolojiyi yaymak için, Abdullah Öcalan, Marksist ideolojiyi yaymak için bölgeye gitti.

İran’dan etkilenen “Sünni İslam“ı savunan iyi bir nurcu olan Hüseyin Velioğlu, Hizbullah’ı alttan ve sessiz yasa dışı açılmış medreselerde kuran kurslarında büyüttü. Abdullah Öcalan, PKK ile silahlı mücadeleyi tercih etti. Aralarında çok ciddi mücadele de olmadı.

Hizbullah PKK arasındaki savaş, 20 yıl önce, Kürt sorununda “Tek Aktör” olma konusu ile başlayan mücadeledir.

Aynı dönemde Siyasalda okuyan Hüseyin Velioğlu ve Abdullah Öcalan arasındaki kavganın başlama nedeni de, 1980-1990 arasında öldürülen 700 kadar Hizbullah ve PKK’lımım nedeni, de Kürt meselesinde “Tek Aktör” olmaktı.

17 Ocak 2000 tarihinde İstanbul Beykoz’da öldürülen Hüseyin Velioğlu’na misilleme olarak, Diyarbakır’ın kısa zamanda efsaneleşmiş olan Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ile 5 Polis memurunu şehit ettikten sonra, iki örgüt arasındaki biten sorunu yeniden başlattılar.

2009’da AKP Hükümeti ile birlikte PKK siyasallaşmayı legalleştirmeye başlayınca, DoğuGüneydoğu Kürt meselesinde “Tek Aktör” haline geldi ve ciddi sorunlar meydana geldi. Gülen Cemaatinin de hedef olmasının nedeni budur.

3 Kasım 2013 Batman’da Hüda-Par’lılar seçim bildirisi dağıtırken, engel olmaya çalışanlarlardan BDP’li market işletmecisi Özcan Temel’i öldürmeleri, Hizbullah PKK arasında biten sorunu tekrar başlattı. Batman’daki bu cinayet fitili ateşledi. Bu cinayetten sonra ki 4 ay boyunca Diyarbakır, Lice, Mardin bölgesinde, Hüda-Pa’ra saldırılar olurken 3 imam öldürüldü. Devletin araya girmesiyle de durduruldu.

Lübnan Hizbullah’ından da bağımsız olan Hizbullah’la IŞİD’ı da karıştırmak bir vahamettir. IŞİD İslam’ın bütün Ritüel makamını mevkisini reddeden bir örgüttür. Cami ve türbeleri bombalama nedeni de budur. Hizbullah ve IŞİD arasında İslam’a bakış açısından dolayı çok ciddi bir ayrılık vardır.

Kobani neresi Türkiye neresi? Kobani‘de PKK-PYD’lileri boğazlayan Türkiye Askerimi? Türkiye Polisimi? Türkiye Ordusunun Kobani‘de bir savaşı mı var? Kobani‘de olan biten IŞİD ile PKK-PYD savaşıdır.

Siyasi bir irade olmayıp, Kandil iradesi ile hareket eden HDP başkanı Selehattin Demirtaş, Kobani bölgesinde yaşanan olaylara tepki için, halkı sokağa, kentleri ele geçirmeye çağırdı. Fitne çıkarmaya müsait bir ortam yarattı ve her mesajdan kim işine nasıl geliyorsa, öyle algı çıkarttı. Batı‘da yaşayan insanların Doğu-Güneydoğu‘ya karşı tepkisi artmaya başladı. Bu tepki ülke içerisinde aksiyona dönüştü. Kobani’de yaşanan olayların sorumlusu Türkiye gibi gösterip yakın yıkın öldürün seklinde bir çizgiye getirmek, Kürt halkına zarar verirken Batı’da da kaos yaratacaktır. Olaylar Kobani’de yaşananları aşıp büyüyüp, 14 yıl önce tamamen kesilen Hizbullah-PKK savaşına dönüşünce de, halkı sükunete çağırıyor ama hiç inandırıcı algı oluşturamıyor. Kobani eylemleri adı altında, Devlete kafa tutanlar, Bölgede olayların “HDP-PKK” “Hizbullah-Hüda-Par” çatışmasına evrilmesine hizmet ettiler. PKK ile kandil arasında anlaşmazlık uyuşmazlık devam ettiği sürece, bu olayların durması mümkün değildir.

Devlet, bugün ülkemize yansıyacak olan IŞİD- PKK çatışmasını öngöremediği gibi, 20 yıl önce de Hizbullah-PKK savaşının nasıl bir tehlike yaratabileceğini öngörememişti. Hizbullah ve El Kaide’den çok daha tehlikeli olan IŞİD,Türkiye içinde en büyük güvenlik sorunu haline gelecek. 14 yıl önce, tamamen devletin gözetimine giren, Hizbullah ve 11 yıl önce dağıtılan, El Kaide terör örgütünü, IŞİD kılıfına bürünmüş şekilde eylemlere başlayınca mı devlet hatırlayacak?

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.