Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Hizbullah-PKK arasındaki savaş, IŞİD üzerinden mi yürütülecek?

Mezar evler vahşetiyle ortaya saçılan faili meçhul kurban cinayetlerinin Hizbullah’a kalmasıyla, Hizbullah iyice çökertilmişti.
Hizbullah, yıkılan imajını yardım faaliyetleriyle düzeltmeye çalışmak için adını, İran devrimindeki “Ezilmişler” söyleminden alan “Mustazaflar Derneği” ini kurdu.

2009’da, AKP Hükümeti ile birlikte, PKK siyasallaşmayı legalleştirmeye başlayınca, Doğu-Güneydoğu Kürt meselesinde “Tek Aktör” haline geldi ve ciddi sorunlar meydana geldi.
Hizbullah ile PKK arasında 2009 yılında yaşanan gerginliğin arabulucular tarafından soğumaya bırakıldığı unutulmasın.

PKK’nın Kürt sorununda neredeyse tek muhatap haline gelmesi, Hizbullah’ı iyice geri plana itince, örgüt bölgedeki potansiyelini bir siyasi çatı altında toplamaya da karar vererek, Hür Dava Partisi veya kısaca HÜDA PAR, 2013 yılında resmileştirdi.
Partinin, Kurucu Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz‘dan sonra 1. Olağan Kongre sonucunda genel başkanlığa Zekeriya Yapıcıoğlu gelmiştir.
Ancak, Kürt sorununda aktör olmaya çalışan Hizbullah’ın, HÜDA PAR, adı altıda partileşmesi, Güneydoğu’daki siyasi pastayı bölüşme kavgası başlattı.
Partileşen Hizbullah’ın siyasi atakları, zaman zaman PKK ile örgüt tabanını karşı karşıya da getirdi.
30 Mart yerel seçimlerinde Hizbullah’ı temsil eden HÜDA PAR,, Doğu ve Güney Doğu da, % 0,2 ile 89.655 oy aldı.
Ağrı seçimlerinde AKP için çekilen HÜDA PAR, Bingöl, Urfa, Muş gibi birçok bölgede AKP’yi destekledi. Almış olduğu 90 bine yakın oyun önemli bir kesiminin bilinçli politik bir tercihle verildiği unutulmamalıdır.
HÜDA PAR,’ın Mart ayında yapılan yerel seçimlerde beklenenin üzerinde aldığı bu oy Güneydoğu’daki siyasi mücadelenin kızışacağını gösteriyordu.
Bunun gelecekte ciddi bir potansiyel oluşturacağı hesaplanmalıdır. HÜDA PAR,’ın gücü ile ilgili Kutlu Doğum Haftası’ndaki etkinlikler bize bir fikir verebilir.Bunun gelecekte ciddi bir potansiyel oluşturacağı hesaplanmalıdır. HÜDA PAR,’ın gücü ile ilgili Kutlu Doğum Haftası’ndaki etkinlikler bize bir fikir verebilir.

Hizbullah’ın IŞİD vahşetini andıran cinayetleri Hizbullah tabanında infial yarattı.
Kobani savaşı bahane edilerek Güneydoğu merkezli olarak çıkartılan sokak çatışmaları durmuş gibi görünse de, Hizbullah’ın “misliyle karşılık verilecek” şeklindeki açıklaması, devletin teyakkuzda olması için yeterli bir işaret sayılmalı.

PKK ile Hizbullah arasında, geçmişte yaşanan çatışmaların saldırı ve eylem yöntemi açısından, tehlikeli bir değişim gösterdiğini de kanıtladı.
Geçen hafta Kobani‘deki IŞİD saldırıları bahane edilerek, çıkan olaylarda yalnızca Diyarbakır’da, 8 Hizbullah’çının ölümüyle sonuçlanan gerginlik nasıl sonlanacak?.

ABD’nin Ortadoğu stratejisi için de önemli bir işlev görerek bölgede kaos yaratan IŞİD’e karşı, Küresel güçler de öldürücü darbe vurmayarak harekete geçmemesi, IŞİD’in Kobani’ye girmeden kuşatmada tutularak tehdit unsuru olarak kullanmaktır. Amaç: petrol bölgelerinin güvenliğini sağlamaktır.

Ortadoğu devletlerinin IŞİD politikasında çıkar ilişkilerine göre değişiklikler yaşanıyor. Ortadoğu yeniden şekillenirken, pazarlık masasında elini güçlendirmek ve başından beri karşı çıktığı Rojava özerkliğinin tasfiyesi için, yasal bir zemin hazırlayarak “Tezkere“yi çıkaran Türkiye, askeri ve politik olarak IŞİD’in önemli müttefiki haline geldi. Hizbullah-PKK arasındaki savaş, IŞİD üzerinden yürütülürse, Türkiye‘de Hizbullah’ın yanında olur.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.