Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

İdlib savaşı, Suriye’deki Politik ilişkilerin geleceğini belirleyecek…

ABD, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Suudi Arabistan‘a, Orta Asya‘daki Türk Devletlerinde Vahhabi Medreseleri açtırdı. Bu medreselerde yetişen Radikal İslamcı Teröristleri de 2011’den sonra Suriye’de, Beşar Esad‘a karşı oluşturulan koalisyonla Beşar Esad‘a karşı savaştırdı.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, 2016’da yaptığı açıklamada Vahhabi geleneğinde yetişen bu teröristlerin Suriye‘den çıkmasını istemedi. Nedeni de bu Teröristlerin tamamı Rus pasaportu taşıdığı için Suriye’den çıkarlarsa Rusya‘nın başına bela olacak olmalarıydı. Rusya, bu Teröristleri toplu olarak imha edilmesi için Suriye’nin, başka bölgelerinden İdlib‘e toplattırdı.

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin‘in, 2016’da Türk Devletlerinden gelen bu Radikal İslamcı Teröristlerle ilgili açıklamasından sonra Beşar Esad‘da bunların toplu olarak imha edilmesini yada edilmeyecekse geldiklere yere geri gönderileceğini söyledi.

Radikal İslamcı Teröristlerin toplatıldığı İdlib, tahmin edilenden çok daha zorlu geçecek. Nedeni de 25-30 bin Terörist bulunuyor olması. İdlib Harekatı, Suriye iç savaşının son aşaması olurken savaşın askeri sonuçları politik ilişkilerin geleceğini belirleyecektir. Politik ilişkilerin geleceğini belirlerken de politik sürecin yeni bir dönemini oluşturmuş olacak.

ABD’nin, İdlip operasyonuna dahil olmasının önünü bütünüyle kesmek isteyen Türkiye-Rusya-İran-Suriye-Irak ittifakı, Suriye‘de, güç dengelerini ve bir sonraki süreci kendi politik stratejilerine göre yönlendirmek istiyor. Rusya‘da, kendi kazanımlarını korumak için İdlib Harekatı’nda, hava operasyonların tamamını tek başına organize ediyor.

Türkiye‘nin de içerisinde bulunduğu bu stratejik hamlesinin nedeni ABD ve İsrail’in “İkinci İsrail” girişiminde Akdeniz’e inmek için oluşturmayı planladığı koridoru bozguna uğratarak kesmek istenmesi. Bir taraftan da bölgenin Beşar Esad güçleri tarafından denetim altına alınması. Rusya, kara harekatı olmadan savaşın kazanılamayacağını biliyor.

Batı Asya’daki gelişmelere el koyan Türkiye-Rusya-İran-Suriye-Irak ittifakının İdlib Harekatı, aynı zamanda Afrin Harekatı’da olacak. Türkiye‘de, İdlib sonrası politik görüşmelerin başlayacağı sürecin bir parçası olmayı hedefliyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.