Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

İdlib’te, kim Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ni ihlal etti?

Rusya ile ilişkilerini geliştirirken Suriye‘de, Esad‘sız bir çözümün olmayacağını söyleyen ABD’nin, Suriye politikası ciddi oranda değişmeye başladı. Düşmana karşı kullanılması dahi hiç bir şekilde desteklenmeyen Kimyasal silah, hem savaş hem de insanlık suçudur. Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ni ihlal edenlere karşı tutum almak, her insanın alması gereken bir sorumluluğudur.

Suriye’nin, İdlib kentine yakın bir merkezde yapılan saldırıda kimyasal silah kullanılması Batı‘yı, bütünleştirdi ve Kimyasal silah kullanılmasından Esad rejimini sorumlu tutmaya başladılar. Suriye, yeniden uluslararası ilişkilerin gündemine otururken, Esad rejimine yönelik askeri müdahale de yeniden tartışılmaya başlandı.

Başta Fransa olmak üzere AB ülkeleri, BMGK‘da, kullananın Esad rejimi olduğu önergeyi getirirken Rusya ve Çin, bu kararın çıkmasını veto etti. Farklı sonuçların çıkması nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, (BMGK) kimyasal silahın kim/kimlerin kullandığına dair bir karar alamadı.

Suriye ordusunun savaş stratejisini Rusya belirler. Esad‘ın, Suriye’de, yapacağı bir hamleyi Rusya’dan, habersiz yapmasının mümkün olmadığı bilindiğinden “Esad rejimi kimyasal silah kullandı” iddiası Rusya‘yı, sorumlu tutmaktır.

İdlib bölgesine sıkışmış olan El Nusra ve savaşı kazanacaklarına dair hiçbir veri bulunmayan diğer Radikal İslamcı Örgütler, önemli oranda uluslararası desteği kaybederken stratejik olarak Esad ordusu karşısında esasen kaybetti.

Elinde bulundurduğu kimyasal silahlarının tamamını BMGK’nin yöneticilerine teslim eden Esad rejiminin elinde kimyasal silah bulunmuyor. Elinde kimyasal silah bulunmadığını BMGK üyeleri biliyor ama Kimyasal silahların tamamını BMGK‘e teslim etmemiş olabilir mi? Meşruiyeti kabul edilen bir konuma gelmeye başlayan Suriye’de, Halep ve stratejik bölgeleri ele geçiren Esad‘ın, kazandığı inisiyatifi riske sokan kimyasal silah kullanması için her hangi bir gerekçesi olabilir mi? Kimyasal silah kullanmasında işine en yaramayan Esad rejimi olur.

Rusya‘nın, Esad‘a, verdiği destek biliniyor. Belki bu desteği yavaşlatabilir ama hiç bir zaman bu desteği kesmeye de niyetli gözükmüyor. ABD, Rusya‘nın, askeri stratejisini hedef almayı göze alabilir mi? ABD‘nin, Suriye‘de, Rusya’nın, onaylamadığı bir hamlesi mutlaka Rusya tarafından karşılık bulur.

Rusya’nın, Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, dün Çankaya’da polislik yapan 1994 doğumlu Mevlüt Mert Altıntaş tarafından tekbir getirilip “Halep’i unutmayın” denilerek öldürüldü. Rusya büyükelçi katliamının adresi El Nusra merkezli radikal İslamcı örgütlerin denetiminde olan, İdlib.

Rusya‘nın, St. Petersburg kentinde, iki metro durağı arasında patlama meydana geldi. St. Petersburg‘daki patlamayı yapan saldırganın adresi, İdlib.
Kimyasal silah kullanılan yer, İdlib.

Benim bildiğim Putin, intikamcıdır. ABD’nin, Suriye‘deki Füze saldırısı ile Putin‘in, karizması çizildi. Rusya, Suriye‘de, yeni Radikal kararlar alabilir. İdlib‘teki, Nusracılara 3-4 gün içerisinde saldırı yapabilir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.