Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Irak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ABD ve İran, aynı adayı destekledi…

Irak Meclisindeki, 329 milletvekilinden 272’sinin katıldığı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 219 oy alan KYB’nin adayı Berhem Salih, Irak’ın 4’üncü cumhurbaşkanı oldu. Berhem Salih, meclisteki yemin konuşmasında “Irak’ın birliğini muhafaza edeceğim.” dedi. Yeni hükümeti kurması için de Adil Abdulmehdi’yi görevlendirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy :”IKBY Parlamento seçimlerinin barışçıl bir şekilde gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Seçim sonuçlarının, Irak’ın birlik ve bütünlüğünün korunması ve ülkede istikrarın sağlanması bakımından hayırlı olmasını diliyoruz” dedi
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ise “Sayın Berhem Salih Irak’ın yeni cumhurbaşkanı seçildi. Öncelikle kendisini tebrik ediyoruz.” dedi.

Berhem Salih‘in, Irak Cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutlayan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi : “Berham Salih’in Irak Cumhurbaşkanlığına seçilmesi memnuniyet verici, yeni dönemde iki ülke ilişkilerinin genişleyip derinleşmesi için umutluyum “dedi.

El-Merkezu’l Haberi adlı haber ajansının haberine göre ABD Başkanı Donald Trump’ın Irak Temsilcisi Brett McGurk, oylama öncesinde Berhem Salih’i telefonla arayarak ondan Fuad Hüseyin lehine çekilmesini istedi.
Bu ise Berhem Salih’in sert tepkisine neden oldu. Berhem Salih, ABD‘nin, Irak’ın iç illerine karışmasının utanç verici olduğunu söyledi. Kapalı kapılar ardında ABD’nin, müdahalesi Berhem Salih’in, seçilmesine engel olamadı ve sonuçtan memnun kaldıkları açıklaması yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Berhem, Berhem Salih‘in, Cumhurbaşkanı seçilmesine atıfta bulunarak, “Irak’ın demokratik sürecine saygı duyuyoruz” dedi.
ABD Başkanı Donald Trump‘ın, DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk da Twitter hesabından :”Eski arkadaşım ve şimdi yeni Cumhurbaşkanı seçilen Berhem Salih’i tebrik ediyorum.” dedi.
ABD‘nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Irak’ta yeni hükümeti kurma görevi verilen Adil Abdulmehdi‘yi tebrik ederek, “ABD, yeni Başbakan ve onun hükümetinin tüm Irak halkının ihtiyaç ve taleplerini karşılanmasına yardım etmek için onunla beraber çalışacaktır” dedi.

Mesud Barzani, bir bildiri yayımlayarak cumhurbaşkanlığı seçim sürecini eleştirse de dolaylı olarak yenilgisini kabul etti. Böylece Mesud Barzani, tüm siyasi gücünü ortaya koymasına rağmen yanlış hesabı sebebiyle bir yıl içerisinde ikinci kez yenilgi yaşadı.

Sonuç olarak Türkiye, ABD, İran ve Irak, Behrem Salih‘in, Cumhurbaşkanı seçilmesinden memnun gözüktüler. Bu memnunluk tablosunda ABD ve İran‘ın, aynı adayı desteklemesi dikkat çekiyor. Kanlı bıçaklı ABD ve İran‘ın, Irak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uzlaşarak aynı adayı desteklemesini de “Irak’ın Toprak Bölünmezliği” politikasına verilen destek olarak görmek gerekiyor…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.