Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Irak denkleminde. Türkiye!(Recep Tayyip Erdoğan)…

Irak, Şii-Sünni fay kırığı üzerinden, IŞİD’in ve eski rejim unsurlarının –Arap milliyetçileri- Musul’u ele geçirmesi üzerine fiilen parçalandı. Nüfusunun en az yüzde 60’ını Şiilerin, oluşturduğu Irak‘ta toprak bütünlüğünü koruyacak ne ordu, ne de bir güvenlik gücü var. Maliki bile ordudan çok, “Asaib el-Hak” adlı Şii milis gücüne bel bağlıyor.

Şiilerin Musul-Bağdat arasını geri alacak imkânı kalmadığı için artık geri alamazlar. Alsalar bile elinde tutamazlar.
Sünniler ise ne Bağdat’ı ele geçirebilirler ne de Bağdat-Basra arasında tüm Güney’e hükmetmeleri mümkün değil.
ABD‘nin 2011’de Irak’tan tüm askeri güçlerini çekmek zorunda kaldıkları hatırlanınca, bu işi ABD‘nin bile başarması çok zor gözüküyor.

Recep Tayyip Erdoğan kendisini iktidarda tutmak için Kürtler’in desteğine ihtiyaç duyarken, Kürtler de bir yüzyıllık rüyalarını gerçekleştirmeye çok yaklaştılar ve “Bağımsız Kürdistan” ve/veya “Türkiye’de özerk Kürdistan” için Recep Tayyip Erdoğan’a ihtiyaç duyuyorlar. Türkiye‘deki Kürtlerin Irak‘ta “Küçük Kürdistan” kurulma ihtimali iştahlarını kabartıyor.

Eğer Irak‘ta “Küçük Kürdistan” kurulursa, parasının üzerinde, Abdullah Öcalan ve Mesut Barzani’nin yanısıra Recep Tayyip Erdoğan‘da, kahraman olarak yerleştirmelidirler

Stratejinin derinliği bu olsa gerek. Biz her zaman ABD, parçalamak ve Kürdistan‘ı kurmak istiyor diye düşünüyorduk. Gelinen nokta da ABD, Irak‘ta Kürdistan’ın kurulmasına karşı çıkıyor. Türkiye Irak‘ta Kürdistan kurulsun diye uğraşıyor… Nasıl bir Coğrafyada yaşıyorsak, IŞİD, ABD‘den daha tehlike gözükür hale geldi.

Yaşananlar “Irak Üniter devlet olarak sona mı erdi?” sorusunu beraberinde getiriyor. Irak parçalanarak, sınırı mı değişecek? Sınır değişmeden, Irak mı parçalanacak? Irak‘ta henüz net bir görüntü yok Şu an Irak‘ta varsayımlarda gidiliyor.

Mesut BarzaniIrak’ı bir arada tutmayı tahayyül etmenin çok güç. Yeni bir olgu ile ve yeni bir Irak ile karşı karşıyayız diyor.

Kürdistan’ın bağımsızlığına sıcak bakmayan ABD‘nin Dış işleri bakanı John Kerry, Mesut Barzani‘ye bağımsız devletini kurma. Tüm Irak‘lılar’ın talep ettiği cinsten, geniş tabanlı, herkesi kapsayıcı Bağdat’ta Maliki’siz, “Şii-Sünni-Kürt” koalisyon Hükümetinin kurulmasına destek ver demiş.

ABD, yarın çıkarda bölgede bizim için en büyük tehdit, Esad değil IŞİD’der de, IŞİD’in yeni yerler ele geçirmesini önleye kalkar, Bağdat merkezli “Fedarizm” derse, Abdullah Öcalan‘ı vazgeçilmez adam yapan, çok zor günlerin beklediği Recep Tayyip Erdoğan‘ın vay haline..

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.