Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Irak’ta Türkiye, kaybedenler sınıfına mahkum olacak.

Nuri El Maliki’nin birleştirici değil de ayrıştırıcı siyaseti, Irak‘ı bu hale getirirken Ortadoğu‘da kartların yeniden karılmasına neden olduğu için, hem sınırlar hem de dengeler değebilir. Recep Tayyip Erdoğan, 12 yılda Nuri El Maliki‘den farklı bir şey mi yaptı? Tüm enerjisini iç siyasete, toplumsal çekişmelere yönelttiği için, 2011’den beri bölgenin siyasi sahasında, hiçbir başarı elde edemedi.

Irak‘ta, Kürtlerin “Kürdistan” hayalinden sonra, elbette Şiaların “Şiaistan” kurma hayali doğacak. Ya Türkmenler?

Sünni semtlerdeki uyuyan hücreleri ile kaosa yol açarak kent dışındaki grupların içeri girmesini sağlayan IŞİD’a karşı Türkmenleri savunamayan, Türkmen şehri Kerkük‘ü kaderine terk eden, Bölge siyaseti ile ilgili konularda ciddiye alınmayan AKP Hükümeti, işin başında önlem almadığı radikal savaşçılarla işin sonunda, yüzleşmek zorunda kalarak, Türkiye‘yi, Irak’la birlikte Ortadoğu‘da, kaybedenler sınıfına mahkum etti.

Az enerji sarf ederek, akıllı siyasetle çok kâr elde eden, Bölge dışı güçler, tarih boyunca bölge içi ayrılıklardan yararlandı. İran nüfuzunu artırıyor. Selefîlik radikalleşiyor. Mutedil çizgi de gücünü kaybediyor. Tüm bunlar elbette Ortadoğu üzerine yapılan uluslararası hesapların bir parçası.

Musul ve Kerkük‘te, 100 yıldır ABD ve İngiltere‘nin denge politikası uygulanıyor. ABD yönetimi Musul ve Kerkük‘ü ne Kürtlere ne de Araplara vermez. Musul ve Kerkük‘te ipleri elinde bulundurmak için ABD‘liler bir denge pozisyonunu oluşturmaya çalışıyor. Çünkü bu iki şehir hem Irak‘ın hem de Ortadoğu‘nun kalbi konumunda olduğu için, Musul ve Kerkük‘ü kontrol altına alan, Irak‘ı kontrol altına alır. Irak‘ı da kontrol altına alan, Ortadoğu‘yu kontrol altına alarak hakim olur. Irak‘ın bu iki önemli şehrinde İran, Suriye, Türkiye, Almanya, ABD ve Fransa en başta gelen ülkeler olmak üzere birçok güç, söz sahibi olmak için şimdiden atlan, alta çalışma yürütüyor.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.