Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

İran’a, ambargonun kalkmasından en fazla Türkiye, yararlanır…

225 ile 8000 arasında nükleer silaha sahip Birleşmiş Milletler’in (BM) 5 daimi üyesi ve bu teknolojiden arındırılsa da ABD’nin sağladığı 60 nükleer bombayı kullanma hakkına sahip Almanya, bir tek nükleer silahı olmayan İran ile nükleer kördüğümü çözdü.
Taraflar, böyle bir anlaşmayı çıkmaza sokacağını bildiği için Filistin, İsrail, Hizbullah ve Suriye gibi yakıcı başlıkları nükleer pazarlıkların dışında tuttu.

12 yıllık süreç, 20 aya yayılan pazarlıklar ve 18 günlük nefes kesen son raundun andından dün (14 Temmuz 2015) Viyana’da, Dünya gücü “Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa + Almanya) İran’a yönelik bunaltıcı ambargonun kademeli olarak kaldırılması sözü verirken Filistin halkının acılarını hafifletecek bir çözüm olma ihtimali bulunduğundan İsrail, İran‘la nükleer müzakerelerde varılan anlaşmanın onaylanmasını engellemek için gerekli tüm diplomatik çabayı göstereceğini belirtti.
İsrail‘in bildik itirazlarının devam edeceği belli olurken asıl keskinleşme Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Şii karşıtlığını köpürttüğü Körfez’de yaşanabilir.

2009’da “Nobel Barış Ödülü“nü alan Obama, İsrail lobisinin yoğurduğu ABD Kongresi’ndeki arızalara rağmen müzakerede ısrar etmeseydi bu anlaşmanın çıkması zordu.
ABD Kongresi ve İran Meclisi’nde itirazlarla karşılaşacak olan bu anlaşmaya Ruhani’nin en önemli kozu barışçıl nükleer programın tanınmış olması ve ekonominin belini büken yaptırımların kalkmasıyla ülkenin şahlanacak olması Obama’nın, anlaşmadaki ısrarı ABD siyasetinin Ortadoğu’ya yeni bir perspektiften bakmaya başladığını gösteriyor.

Şimdi “Türkiye, bölgede neden kaybetti” mi diyorsunuz?
İran‘a uygulanan ambargoyu fırsata çeviren Reza Zarrap, düzeni değil mi?
İran, Reza Zarrap‘ın, İran‘daki ortağı Babek Zencani‘yi yargılarken dünya devleriyle pazarlık yaptı.
Türkiye, Reza Zarrap, düzenine ödün vererek, önüne yattı.

Tarihi, coğrafi ve siyasi nedenlerle İran’ın, İran halkının 1979 İslam Devrimi’nden bu yana yaşadığı dünyadan soyutlanmışlığına son verme ihtimali olan bu anlaşma Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya’daki siyasi dengeler üzerine değil, İran’ın yıldızının yeniden yükselişi ile birlikte Türk dış politikası üzerine de etkileri olacağından Türkiye‘yi, İran ile yeni bir rekabete sevk edebilir.

Selman’ın ‘Sünni Blok’una destek vererek hata yapsa da İran’a, ekonomik yaptırımlar ve ambargolar kalktığında bunun sunacağı ekonomik fırsatlardan en fazla yararlanabilecek olan ülke Türkiye‘dir.

Yemen’de Suudi saldırılarına destek açıklamakla kalmayıp İran’a verip veriştirirken birkaç gün sonra Tahran’a gidip arabuluculuğa soyunduğu gibi kırıp döktükten sonra gecikmeli pozisyon alarak zorlanmaktansa, değişen uluslararası dengelere uyum sağlamalıdır.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.