Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

IŞİD, ABD’nin çıkarlarına uyumlu mu?

ABD Dışişleri Bakanı Keryy’in, ABD adına “Türkiye’nin elinde hiçbir bahane kalmadı” ve “Türkiye savaşta ön safta yer alacaktır” açıklamaları, AKP ve Uluslararası alanda “Vizyon”u biten bir Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan‘a, dayatarak ayar vermekti.

İflas eden bölgesel dış politikanın yeniden şekillendirilmesinde, ABD’ye hızla uyumlu olmak zorunda kalan Recep Tayyip Erdoğan‘lı Türkiye, küresel güçlerin ekonomik, politik ve askeri çıkarlarına tam uyumlu olacak.

Ortadoğu’da stratejik ittifakların yeniden tanımlanmasında önemli bir işlev gören IŞİD, İran‘ı aşamalı olarak Ortadoğu’nun merkez ülkelerinden biri haline getirirken, “ABD-İran” “İngiltere-İran” diplomatik ilişkilerinin hızla kurulmasını başlattı.

Küresel sermaye IŞİD’in varlığını bir tehdit olarak kullanacaktır. Önemli oranda darbelenecek ama, bütünüyle tasfiye edilmeyecek olan IŞİD, ABD’nin çıkarlarıyla bütünüyle uyumludur.

Küresel sermaye, IŞİD’in varlığını zaman zaman bir tehdit olarak kullanarak, Bölgeyi yeniden dizayn ederken, Ortadoğu’da yeniden şekillenen ilişkilerde boşluklardan yararlanarak Kürtlerin artan stratejik gücünü kırmak ve denklemin dışında tutmak istiyor.

PKK yöneticisi Cemil Bayık‘ın PKK’ya katılım ve Türkiye’ye saldırı açıklamasının nedeni de Türkiye’nin Rojava’daki Kürdistan Özerk Bölgesi’nin ilanını tanımaması ve varlık nedenini ortadan kaldırmak için IŞİD’ı desteklemesidir.

Bölge yeniden dizayn edilirken, IŞİD saldırılarının Körfez bölgesine doğru yayılması olasılığının artmasından dolayı Küresel sermaye, İran’daki şeriatçı yapının bir benzerinin, Körfez devletlerine model olarak sunulmasını amaçlanıyor.

İran gibi içte ‘liberal İslam’ politikasının yaşama geçirilmesini hedefleyen Küresel sermayenin, IŞİD’in varlığını bir tehdit olarak kullanarak ,Körfez devletlerin siyasal yapısında bir kısım değişiklikler yaptırıp, Birleşik tek merkezli bir “liberal İslam” devletini kurdurma olasılığı var.

Türkiye‘nin IŞİD’a desteği, Esad rejimiyle ilişkilerini nasıl belirleyecek onu da zaman içerisinde göreceğiz

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.