Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

IŞİD, Bölge haritası üzerinde, taslak çalışmasının senaryosunu uyguluyor…

Ortadoğu‘yu ne hale getirdiler?
Ölen neden öldüğünü, Öldüren neden öldürdüğünü bilmiyor…

IŞİD‘in Suriye ve Irak‘taki ilk zamanlarına bakınca, Suriye’de etkin olan örgüt Sünniliği kullanarak Şiiliğe karşı gelen örgüt görüntüsü varken, Irak’ta bir numaralı belirleyici güce ulaştırıldı ve ani bir manevra ile Sünni Kürtlere yöneldi.

21. Yüzyıla dönük derin bir proje olan IŞİD terör örgüt üzerinden, müthiş bir planla, bir anlayışın, bölgesel ölçekte bir çözülme stratejisi uygulanıyor.
Çünkü, bütün bölgede IŞİD, terör örgütü üzerinden bir senaryo uygulanıyor,  (istikrarsız bir alana sürüklenen coğrafyayı istikrarsızlaştırma, kaosa sürükleme, ülkeleri ve toplumları çözme, ayrıştırma) geleceğin bölge haritası üzerinde taslak çalışmaları yapılıyor.

Müslüman Kardeşler Arap dünyasının en eski, en etkili ve en büyük İslami hareketi olmakla birlikte birçok Arap ülkesindeki en geniş siyasi muhalif örgütüdür ve varolan rejimlere muhalif tek ve en güçlü yapısıdır.

ABD, Avrupa ve bölgedeki rejimler, “Müslüman Kardeşler“i bütün bu bölgede tasfiye etmeye başlayarak, bütün bölgede etkili olan “Müslüman Kardeşler“i bir uluslararası konsensüs ile tasfiye ederken IŞİD gibi bir yapılanmanın önünü alabildiğine açtılar.
Sudan’dan Suriye’ye kadar bölgesel değişimin motor gücü “Müslüman Kardeşler” kuşağı IŞİD kuşağına dönüştürüldü ve bu boşluğu bu geniş coğrafyada, yayılan IŞİD doldurur oldu.
ABD, Avrupa, IŞİD üzerinden “Müslüman Kardeşler“in etkisini kırıyor, rejimleri de IŞİD üzerinden çözmeye dönük bir program uyguluyor.

Esir aldığı Ürdün‘lü pilot Muaz Kasesbe’yi, bir kafesin içinde yakarak, Ürdün Kralı Abdullah‘ı çıldırtan IŞİD, neredeyse Ürdün’ü tuzağa çekiyordu.
İki IŞİD‘liyi astıktan sonra “onları bitirinceye kadar, mermilerimiz ve yakıtımız tükeninceye kadar saldıracağız” diyen Ürdün Kralı Abdullah‘ı, muhtemelen birileri ikaz etti ve bu tuzağa düşmekten son anda vazgeçti.
Çünkü Ürdün, IŞİD üzerinden savaşa çekilecek, istikrarsızlık bu ülkeye ihraç edilecekti.

IŞİD üzerinden Türkiye‘ye, yansıyacak olan istikrarsızlık fırtınasını anlamamız için IŞİD’e, bakarken tek bir örgüt, tek bir olay veya ülke üzerinde yoğunlaşmadan, haritanın tamamını görmek gerekiyor.
Sırasıyla Ürdün, Lübnan, Libya, Mısır‘a yönelen IŞİD‘in o bölgede önünde bir kaç ülke ile birlikte Yemen ve Arabistan var.
Sonrası mı?
MİT‘in de yaptığı açıklamada dediği gibi muhtemelen AKP Hükümetinin, yanlış politikaları sayesinde Türkiye

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.