Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

IŞİD, Türkiye’ye geliyorum demiyor, Geliyor…

IŞİD, Usema Bin Ladin zamanında, El Kaide‘nin Irak kolu idi. Sonrası yıllarda gücünü Irak‘tan Suriye‘ye çekti. IŞİD, Suriye‘de toplumsal tabanını güçlendiren bir güç olamadı ve Esad‘ın karşısında güç olarak varlığını sürdüremedi.
IŞID‘ın içerisinde olan İslamcı militanların %80’i, başka ülkelerden gelen “Küresel İslam Cihad“cı kişilerden oluşur. IŞİD‘in içinde, Suriye‘li de yok Irak‘lı da yok. IŞİD‘in içerisinde dışarıdan gelen güçler var.

Irak‘ta, Sünni İslam-Sünni Arapların yoğun olduğu yerlerde böyle bir gücün çıkması, toplumsal tabanının olduğundan değil, Irak‘ın iç politik dengelerinden dolayıdır. IŞİD’ın ortaya çıktığı yerlerde, Esad güçleri, Aşiretler ve küçük İslamcı gruplar var. Bu yerlerde de bunların en büyüğü, IŞİD‘dır. Musul‘u işgal ettikten kısa bir süre sonra da Saddam‘dan kalan güçlerle çatışmaya girdiler.

Yerleşik bulunduğu alanda toplumsal gücü (HALK) olmayan IŞİD, bölgede kalıcı güç olamaz. IŞİD, Politik kaos yaratan bir güç olarak, bölgedeki dengelerin şekillenmesinde etkili olur. IŞİD gibi böyle politik dengeler, bir süre varlık gösterebilmek için, ani yükselerek politik dengelerde rol almış gibi politik kaos yaratırlar.

Katar, S. Arabistan, Türkiye IŞİD’ın ilk zamanlarında arkasındaydı.Hatta erken üzerinden güçlerini çeken ABD, İngiltere, Fransa da destek verdi. IŞİD ve İslamcı radikal hareketlerin böyle söz sahibi olmasının, ellerini kollarını sallayarak, Türkiye üzerinden girmesinin nedeni, ABD, İngiltere, Fransa‘nın bölgedeki starejisidir. ABD, İngiltere, Fransa‘nın IŞİD‘ın üzerinden ellerini çekmelerine rağmen, Irak‘ta ve Suriye‘de Sünni eksenli bir rejim kurmak için, S. Arabistan ve Türkiye, destek vermeye devam ettiler.

Güç dengelerinin anlık değiştiği Ortadoğu‘da, Suriye eksenli politikada değişti. İsrail bakımından da, Suriye politikası değişikliğe yol açtı ve İsrail, El Nusra‘nın yerine, zayıf Esad‘ın iktidar da kalmasını tercih etti.

S. Arabistan, ABD‘nin isteği üzerine terör listesine aldığı, IŞİD‘in “Hilafet” ilanı, ABD‘nin S.Arabistan politikası ve İngiltere‘nin Körfez ülkeler politikasına ters. Çünkü, bir çok ülkeyi yok sayıyor ve Halife benim diyor. Ayrıca, İslamcı diğer güçlerle de IŞİD, çelişkiye düşüyor.

IŞİD ve bölgesel güçler, mutlaka bu birbirlerine girecekler. İşte o zaman Türkiye için tehlike başlıyor.
Tehlikenin başlayacağı bölgede, Şiilerin örgütlenerek Hükümete mesajlar verdiği, Alevi nüfusunun ve Sünni nüfusun kırılgan olduğu, (Mersin Hatay Kahraman Maraş Malatya) Türk coğrafyası ile Kürt coğrafyasının geçiş yerleridir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.