Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

IŞİD’ın Türkiye’ye yararı…

Sağ gösterip sol vurmak, IŞİD’ın en önemli taktiğidir. Rojava’ya saldırarak, Güney Kürdistan’da Kürtlerin propagandası yapıldığı kadar güçlü olmadığını göstererek IŞİD, Askeri açıdan Türkiye için yararlı bir örgüt olduğunu göstermiştir.

Askeri olarak bilinçli bir politika izleyen IŞİD, Batı‘da Esad‘la, Kuzey’de YPG ile, Doğu‘da Peşmerge ve PKK ile, Güney’de Irak‘la savaşıyor.

Bir yeri işgal ediyor, bir süre sonra çekiliyor, başka bir yere gidiyor. Vietkong da birkaç gün işgal edip çekildiği Hue kentinde böyle yapmıştı. Yani IŞİD’ın izlediği savaş politikası “Vietkong politikası“dır. Bir yerleşim birimini işgal edersiniz, karşı tarafla işbirliği yapmış ya da yapabilecek herkesi infaz edersiniz ve çekilirsiniz. Karşı taraf o yeri yeniden ele geçirdiğinde eski yapıyı kurmakta hayli zorlanacaktır.

Türkiye‘nin ABD ilişkisi bağımlılık ilişkisi fakat, bu bağımlılık ilişkisi 1990’lardaki ben söylerim, sen yaparsın ilişkisi değildir. Görünürde bağımlılık ilişkisi gibi, ama bu görünürlük çok şeyi saklıyor.

Şimdi manevra alanı genişlemiş bir Türkiye olduğu için, isteklerini belirli oranda dayatma olanağı var olan bir Türkiye ilişkisidir.

ABD hem İran hem de IŞİD konusunda izlenen politikaya karşı olabilir, ama Türkiye fazla ileri gitmeden genişlemiş manevra alanını pekala değerlendirebilir ve nitekim de böyle yapmaktadır. IŞİD, Irak ve Suriye’de ele geçirdiği petrol kaynaklarının bir bölümünü Suriye, bir bölümünü de Türkiye aracılığıyla ihraç ederek kullanıyor. İran, Türkiye üzerinden uluslar arası piyasalara ihracat yapıyor ve ABD de bunu biliyor.

Gücüne güvenip tek başına hareket edemeyen ABD, dünya denetimi için bölgesel güçlere şiddetle ihtiyaç duyuyor ve bu nedenle de her alanda koalisyonlar oluşturmaya yöneliyor. IŞİD’e karşı oluşturulmaya çalışılan koalisyon son örnektir.

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.