Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

İslam’ı referans alan iki Partili sistem, uzun kalmayacak…

Bazı Partilerin muhafazakar seçmenden oy alabilmek uğruna şekilden şekile girmesi ne anlama geliyor?

İslam’ı referans alan iki Partili sistemin uzun zamandır taşları döşeniyor. Geçiş aşamasının şu anki durumunda iki partili sistem iki koldan tahkim ediliyor ve Başkanlık hayata geçirilmek isteniyor. İki koldan tahkim edilen sisteme de “İttifaklı Meclis” deniliyor. İlk başlarda parti kapatarak yapılmak istenilen iki partili sisteme geçiş son haliyle “İttifaklı Meclis” oldu. Türkiye, 24 Haziran’da yapılacak Seçimine “Cumhur İttifakı” ve “Millet İttifakı” ile giriyor.

Atatürk’ün Cumhuriyet Devrimi tamamlanmadan Atatürk‘ün tek Partili Türkiye‘si, Atlantik‘e teslim edildi ve çok partili oldu. Çok Partili Atlantik Türkiye‘si, şimdi de Avrasya‘ya yönünü çevirdi. Türkiye, tamamlanamayan Atatürk’ün Cumhuriyet Devrimi‘ni tamamlamak için Avrasya’ya, şu anki görüntü itibarıyla Merkezinde AKP- CHP‘nin olduğu iki partili olarak gidiyor. Ama AKP, bilinen haliyle olsa da CHP, bilinen haliyle ile gitmiyor.

Dünkü Milletvekili listesine bakıldığında CHP, Atatürk‘ün kurduğu Parti olsa da şu anki hazırlığı muhafazakar taban görünüyor. CHP‘nin muhafazakar seçmenle barışmak için kırk takla atarken oy alabilmek uğruna şekilden şekile girmesi 22 Temmuz 2007 seçimlerinden sonra Deniz Baykal‘ın, çarşaf giyen kadınlara parti rozeti takması ile başladı.

Muharem İnce : “Benim bir tane bacım var, o da 12 yaşından beri kapalı” diyerek kendini muhafazakâr diye nitelendirdi. Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM‘de Filistin atkısıyla konuşma yaptı ve salonda Filistin bayrakları sallandı. CHP kendi seçmeninin bir kısmını HDP’ye yönlendirirken, muhafazakar zannettiği bazı isimleri de tepelerden aday gösterip, HDP’yi Meclis’e taşımaya çalışıyor.

CHP’nin, yakalamak istediği Muhafazakar konseptini yapan bir parti ve bir parti lideri zaten var. Muhafazakar olmasına rağmen Atatürk ve Cumhuriyet çıkışlarını BTP lideri Haydar Baş yapıyor. Ve BTP son anda “İktidar ve muhalefet partileri rejim değişikliğinin ortak suçluları olarak tarihte yerlerini alacaklardır” diyerek 24 Haziran‘da, seçime girmeme kararı aldı.

Türkiye‘nin, siyasi geleceğinde AKP ve CHP‘nin, merkezde olduğu “İttifaklı Meclis” kalırsa Atatürkçülük ve laiklik sindirilmiş demektir. İttifaklı Meclis bir dönem direnemeyecek. Çünkü bir dönem direnebilirlerse uzunca bir süre değiştirmek zor olur. İttifaklı Meclis’i bozabilecek tek Parti de Vatan Partisi olacak…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.