Gülümseyerek ve umutlarla teslim ettik geçmlşi geleceğe

Kasım Süleymani’nin Ölümü 2020 Yılının Pek de Sakin Geçmeyeceğini Gösteriyor.

Ortadoğu‘da bazı ülkeler (Irak, Lübnan) birbirlerine iki karşıt hasım güç olan ABD ve İran‘ın anlaşma yapmasalar da kapalı bir biçimde işlevlerini sürdürdükleri ülkelerdi. ABD ve İran arasında imzalanmamış bir anlaşma olmasa da Irak ve Lübnan, her ikisinin yeşil ışık verdiği bir statükonun oluştuğu ülkelerdi. Yani ABD ve İran, buradaki hükümetler ikimize de yakın ilişkide olacak, biz bu durumu kabul edeceğiz ve burada savaşmayacağız dedi. İki ülke arasında adı konmamış bu anlaşma kısa bir süre önce bozuldu. Bozulmasının yansıması da Irak ve Lübnan’da, son haftalarda ortaya çıkan durum oldu.

Irak ve Irak kadar önemli olmasa da Lübnan‘da haftalardır can kayıplarının olduğu gösteriler yaşanıyor. Irak‘taki Şii unsurlar Bağdat‘taki İran kontrolündeki yapıyı hedef aldı. Irak‘ta, ABD hedeflerine yönelik girişimler oldu. Bağdat‘taki ABD büyükelçiliği İran yanlısı milisler tarafından kuşatıldı. İran rejiminin güçlü adamları ABD büyükelçiliğinin kuşatılmasında göstericilerin başını çekti. ABD bunları bombaladı. Daha sonra kuşatma kalktı. Kısaca Irak‘ta yaşananlar ABD – İran arasındaki vekalet savaşının Bağdat‘ta verilmesiydi

ABD – İran arasındaki savaşın Bağdat’ta ortaya çıkması aslında bölgenin birçok yerinde de verileceğini gösteriyordu. Türkiye, Suriye, Yemen , Lübnan yani Körfeze kadar aklınıza gelecek her yerin büyük bir sarsıntı yaşayacağını gösteriyordu.

Kasım Süleymani, İran‘ın, Ortadoğu‘da güç çarpanı ve sembol ismiydi. İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Haşd Şabi Heyeti Başkanı Ebu Mehdi el-Mühendis, BağdatUluslararası Havaalanı yolunda araçlarını hedef alan bir füze saldırısı sonucu öldü. Kasım Süleymani‘nin ölümünden sonra İran, farklı unsurlar üzerinden ABD‘ye bir yanıt verecektir.

Irak, Lübnan ve en son Kasım Süleymani‘nin ölümü 2020 yılının pek de sakin geçmeyeceğini gösteriyor. Ayrıca 2020 yılının ABD‘de seçim yılı olduğunu unutmamak gerekiyor. Irak üzerinden İran‘la ilgili gelişmeler Trump’ın yeniden seçilmesine yada büyük bir hezimetine yol açabilir…

Yorum Bölümü

You must be Giriş to post a comment.